Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta dla ucznia

Avatar placeholder
16.05.2019 12:12
Dieta dla ucznia
Dieta dla ucznia (123RF)

Dieta bogata w składniki odżywcze to ważny element wpływający na prawidłowy rozwój intelektualny i ogólne zdrowie młodego organizmu. Prawidłowe żywienie może zapobiec wielu kłopotliwym problemom zdrowotnym, takim jak nadwaga lub otyłość, kruche kości czy cukrzyca, lecz także dolegliwościom jak brak koncentracji i trudności w nauce. Zbilansowana dieta dla dziecka to również dawanie mu szansy na pełne wykorzystanie potencjału umysłowego.

spis treści

1. Wskazówki dla rodziców uczniów

Warto zdać sobie sprawę, że najlepszy sposób na wyrobienie u dziecka zdrowych nawyków żywieniowych to przede wszystkim bycie dobrym wzorem do naśladowania. Lekkostrawna dieta i regularna aktywność fizyczna powinny być stałymi elementami w każdej rodzinie. Dieta dla dziecka nie będzie czymś trudnym do zastosowania na co dzień, jeśli wszyscy członkowie rodziny będą się żywić w podobny spsób.

Należy również pamiętać, że zadbanie o zdrowe żywienie dzieci w wieku szkolnym wymaga także zaplanowania posiłków, które będą konsumowane poza domem. Zostawiając wolną rękę, dziecku, najprawdopodobniej skończy się na wyborze słodkich drożdżówek, słonych paluszków, czipsów czy słodkich napojów gazowanych. Podczas cotygodniowych zakupów warto zrobić zapasy takich produktów spożywczych jak niskokaloryczne i zdrowe przekąski lub desery, nie pomijając odpowiedniej ilości wody mineralnej w wygodnym dla dziecka opakowaniu. Rodzić powinien także sam sięgać po takie przekąski w pracy i w domu.

2. Jadłospis dla dziecka

Najlepsza dieta dla dziecka to taka, która dostarczy odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych koniecznych do prawidłowego rozwoju pociechy. Dziecko, nawet jeśli jest otyłe, nie może stosować niskokalorycznych diet odchudzających. Powinno się jedynie skupić na wypracowaniu korzystnych dla zdrowia zmian nawyków żywieniowych. Oto wskazówki odnośnie do diety dla młodzieży i dzieci:

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
  • menu musi być zróżnicowane, monotonne diety prowadzą do niedoborów substancji odżywczych;
  • ilość jedzenia powinna być dopasowana do indywidualnego metabolizmu i aktywności fizycznej dziecka;
  • dieta dla ucznia musi zawierać jak największe ilości produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców;
  • menu powinno być ubogie w rafinowane cukry, sól, tłuszcz zwierzęcy;
  • należy pamiętać o odpowiedniej dawce białka, które w wieku szkolnym jest szczególnie ważne;
  • posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu, ich ilość nie może być mniejsza niż 3; najkorzystniej, by dieta dla dzieci składała się z 5 posiłków;
  • warto unikać jedzenia fast foodów, napojów zawierających kofeinę i dużą ilość cukru.

Żywienie dzieci w wieku szkolnym to niełatwe zadanie dla rodziców. Warto zdać sobie sprawę, iż pociechy im starsze, tym częściej zaczynają się buntować, chcąc samodzielnie decydować o mniej lub bardziej ważnych kwestiach w ich życiu. Dlatego wyżej wymienione sugestie powinny być wprowadzone w życie jak najszybciej, by już w wczesnym etapie życia stały się nawykiem, który będzie towarzyszył nieustannie, nawet w życiu dorosłym.

Następny artykuł: Odchudzanie dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze