Trwa ładowanie...

Dieta dr. Mayra – zasady, efekty i bezpieczeństwo

Avatar placeholder
24.05.2024 17:52
Dieta dr. Mayra dąży do eliminowania wielu produktów pokarmowych, co może prowadzić do niedoborów.
Dieta dr. Mayra dąży do eliminowania wielu produktów pokarmowych, co może prowadzić do niedoborów. (Adobe Stock)

Dieta dr. Mayra to tygodniowa dieta lecznicza, której celem jest oczyszczenie jelit, detoksykacja organizmu i ochrona przed zatruwaniem go toksynami. Efektem jest poprawa zdrowia i samopoczucia, także spadek wagi. Jakie są zasady diety według dr. Mayra? Co jeść, a czego unikać i o czym pamiętać?

spis treści

1. Dieta dr. Mayra – wskazania i przeciwwskazania

Dieta dr. Mayra to plan żywieniowy opracowany przez dr. Franza X Mayra i sposób żywienia, który pozwala na oczyszczenie z toksyn organizmu, zwłaszcza jelit. Jej autor wierzył, że zdrowie przewodu pokarmowego jest kluczowe dla ogólnej kondycji organizmu i dobrego samopoczucia.

Jakie są wskazania? Dieta opracowana przez dr. Mayra polecana jest osobom zmagającym się z:

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
  • problemami ze strony układu pokarmowego (zaburzenia trawienia, zgaga),
  • nadwagą i otyłością,
  • astmą i infekcjami w obrębie układu oddechowego,
  • zwyrodnieniem stawów i kręgosłupa,
  • chorobami skóry,
  • przewlekłym zmęczeniem,
  • migreną.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Z diety dr. Mayra powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią oraz osoby borykające się z chorobami układu pokarmowego (np. chorobą Leśniowskiego-Crohna) oraz stwardnieniem rozsianym, anemią, nadczynnością tarczycy, zaburzeniami odżywiania (bulimia, anoreksja), nietolerancją laktozy bądź chorobą nowotworową.

2. Zasady diety dr. Mayra – co jeść, a czego unikać?

Dietę dr. Mayra należy stosować nie dłużej niż tydzień. Rozpoczyna się ją od okresu postu i ograniczonego spożycia pokarmów, co ma na celu regenerację i „uspokojenie” układu trawiennego, także detoksykację organizmu.

I tak w ciągu pierwszych 48 godzin zaleca się spożywanie suchego pieczywa z mlekiem, przy czym każdy kęs powinien być dokładnie przeżuty co najmniej 40 razy (do 60 razy). To ważne, ponieważ pozwala pobudzić produkcję śliny i doprowadzić do powstania wodnistej mazi. W ten sposób mleko rozkłada się już w ustach, co zapobiega obciążaniu żołądka i jelit.

Przez kolejne 5 dni należy spożywać 30 g białka dziennie oraz warzywa, które nie zakwaszają organizmu, co ma na celu zrównoważenie pH organizmu i wspomaganie trawienia. To na przykład szparagi, szpinak, brokuł, ogórek, cukinia, seler, dynia, czosnek, burak, rzodkiewka. Zaleca się powolne jedzenie bez ”rozpraszaczy”, to jest rozmów czy elektroniki, by móc skupić się na posiłku.

Dieta wymaga również spożywania mniejszych porcji prostych dań z minimalną ilością przypraw, konsumowanych regularnie, o stałych porach (jelita działają według określonego rytmu, który należy szanować) oraz skupienia się na jedzeniu alkalicznym, unikania glutenu, nabiału, kofeiny i cukru, roślin strączkowych, kapusty, alkoholu czy produktów z pełnego ziarna. Są to produkty, które zakłócają trawienie i pracę jelit.

3. Jak działa dieta dr Mayra?

Skuteczność diety Dr. Mayra w odchudzaniu i poprawie zdrowia jest gorącym tematem, który budzi nie tylko zainteresowanie, ale i kontrowersje. W jaki sposób ten sposób żywienia może wpływać na wagę ciała i zdrowie, a i przyczyniać się do leczenia różnych dolegliwości?

Dieta dr Mayra a zdrowie

Dieta dr. Mayra może poprawić trawienie i zapobiegać przejadaniu się, leczy biegunki oraz zaparcia, pomaga także w regulacji przemiany materii. Spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, bez podjadania, pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi i zapobiega nagłym napadom głodu.

Niemniej ważne jest, aby podejść do niej z ostrożnością i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed jej rozpoczęciem.

Dieta dr. Mayra a utrata wagi

Dieta zgodna z zaleceniami Dr. Mayra może prowadzić do niedużej utraty wagi dzięki ograniczonym spożyciu kalorii i świadomym jedzeniu (kluczowe jest spokojne, powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie każdego kęsa), co może pomóc w zmniejszeniu ilości spożywanego jedzenia i odczuwanie sytości.

Utratę wagi może także wspierać oczyszczanie i detoksykacja organizmu, czyli spożywanie określonych produktów, co wpływa na poprawę trawienia i metabolizmu.

Jeśli chodzi o długoterminowe przestrzeganie zasad diety dr. Mayra, co mogłoby się wiązać z większą utratą masy ciała, może być to nie tylko kłopotliwe i trudne, ale i ryzykowne, z uwagi na jej restrykcyjność. Gdy problemem jest nadwaga czy otyłość, dobrze jest rozważyć konsultację z lekarzem lub dietetykiem.

4. Czy dieta dr. Mayra jest bezpieczna?

Choć dieta dr. Mayra skupia się na zdrowiu jelit i oczyszczeniu organizmu, kontrowersje budzą jej surowe zasady, ale i brak dowodów naukowych potwierdzających jej skuteczność na dłuższą metę. Wydaje się, że nie jest to korzystne, ponieważ ten sposób żywienia dąży do eliminowania wielu produktów pokarmowych, co może prowadzić do niedoborów. Zdrowa, bezpieczna dla organizmu dieta powinna być różnorodna, urozmaicona i dobrze zbilansowana.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze