Grzanki z tuńczykiem z piekarnika – przepisy. Jak zrobić pyszną bruschettę z tuńczykiem?
Grzanki z tuńczykiem to doskonały pomysł na smaczną i odżywczą przekąskę. Ich przygotowanie zajmuje niewiele czasu, dlatego też świetnie nadają się na ciepłe śniadanie lub pożywną kolację. Istnieje wiele przepisów na grzanki z tuńczykiem. Które z nich są najsmaczniejsze? Jak wybrać najlepszego tuńczyka do grzanek?
1. Jak wybrać składniki do grzanek z tuńczykiem?
Grzanki z tuńczykiem nie należą do skomplikowanych dań, a są bardzo smaczne i pożywne. Świetnie nadają się na aromatyczne przystawki i pożywne przekąski. Jednak dla końcowego sukcesu, bardzo ważny jest dobór odpowiednich składników.
Jednym z najważniejszych składników jest dobre pieczywo. Do grzanek najczęściej wykorzystuje się biały chleb lub bułki, ale można zrobić je także z chleba razowego czy bezglutenowego. Pieczywo może być lekko czerstwe. Do typowo włoskich grzanek (bruschetta) warto wybrać dobry chleb na zakwasie lub ciabattę. Na ostateczny smak grzanek mają wpływ także inne dodatki, zwłaszcza tuńczyk.
Jakiego tuńczyka wybrać do grzanek?
Tuńczyk jest źródłem wielu wartości odżywczych. Jest rybą niskokaloryczną o dużej zawartości białka. Jednak nie jest on jedynie źródłem cennych składników, bowiem jest jedną z ryb o największej zawartości rtęci. Dlatego też zaleca się, by był spożywany jedynie sporadycznie.
Do grzanek najczęściej wykorzystuje się tuńczyka w puszce. Jest to bardzo popularny produkt, który można dostać praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Tuńczyk w puszce może być rozdrobniony, w kawałkach, w oleju lub sosie własnym bądź z dodatkami. Nie wymaga on obróbki termicznej – po otwarciu opakowania, jest już gotowy do spożycia.
Jaki tuńczyk w puszce jest najlepszy do grzanek? Do konserwowania zwykle trafia mięso gorszej jakości. Zwłaszcza w przypadku rozdrobnionego tuńczyka do konserw trafiają często odpady po filetowaniu. Dlatego też lepiej jest wybierać tuńczyka w kawałkach. Ponadto tuńczyk w sosie własnym jest zdrowszy i mniej kaloryczny, niż ten w oleju roślinnym.
2. Przepisy na grzanki z tuńczykiem
Grzanki z tuńczykiem i żółtym serem
Składniki:
- białe pieczywo, np. 1 bagietka,
- 1 puszka tuńczyka w zalewie,
- masło,
- sos pomidorowy lub pokrojone drobno pomidory (2 sztuki),
- ser żółty.
Sposób przygotowania:
Pieczywo kroimy, a kromki smarujemy bardzo cieniutko masłem. Kromki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Tuńczyka z puszki dokładnie odsączamy z zalewy, mieszamy z sosem pomidorowym (lub pomidorami pokrojonymi w drobną kostkę), a potem nakładamy na kromki.
Grzanki pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. 8 minut, następnie posypujemy je startym serem i zapiekamy jeszcze przez chwilę, aż będą chrupiące. Podajemy na ciepło.
Bruschetta z tuńczykiem, pomidorami i bazylią
Składniki:
- ciabatta (1 większa lub 2 mniejsze),
- 2 świeże, dojrzałe pomidory malinowe,
- świeża bazylia,
- oliwa z oliwek,
- 200 g mozzarelli,
- czosnek,
- 1 puszka tuńczyka w zalewie.
Sposób przygotowania:
Ciabattę kroimy na kromki, a następnie nacieramy przekrojonym na pół ząbkiem czosnku. Następnie kromki należy skropić oliwą z oliwek i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pomidory parzymy, obieramy ze skórki, a następnie kroimy w dość drobną kostkę, odsączamy. Odsączamy także pokrojoną w kosteczkę mozzarellę i tuńczyka. Bazylię drobno siekamy. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i nakładamy na przygotowane wcześniej kromki ciabatty. Całość pieczemy w piekarniku nagrzanym na 180 stopni przez ok. 15 minut.
Grzanki z pastą z tuńczyka
Składniki:
- białe pieczywo, np. 1 bagietka,
- 1 puszka tuńczyka w zalewie,
- 1 owoc awokado (dojrzały),
- 1 jajko,
- masło,
- odrobina soku z cytryny,
- majonez,
- szczypiorek,
- sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
Jajko gotujemy na twardo, obieramy i rozgniatamy widelcem. Również awokado, po obraniu i usunięciu pestki, rozgniatamy widelcem. Rozdrobnione awokado kropimy sokiem z cytryny. Szczypiorek drobno siekamy, tuńczyka odsączamy z zalewy. Dodajemy 1 łyżkę majonezu i wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Przyprawiamy solą i pieprzem. Pastę warto schłodzić przed podaniem.
Bagietkę kroimy na kromeczki, każdą kromkę smarujemy masłem. Kromki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pieczemy ok. 8-10 minut, aż będą chrupiące. Grzanki można przygotować też w specjalnym opiekaczu, tosterze.
Pastę z tuńczyka nakładamy na upieczone grzanki.
3. Jak podawać grzanki z tuńczykiem?
Grzanki z tuńczyka można serwować z innymi, ulubionymi składnikami. Świetnie będą komponowały się one np. z kaparami, pomidorkami koktajlowymi, rukolą, awokado, pomidorami suszonymi czy oliwkami. Można je także posypać startym parmezanem lub skropić sosem balsamicznym.