Mąka grochowa - charakterystyka, właściwości, cena, gdzie kupić, przepisy
Mąka grochowa, będąca alternatywą dla tradycyjnej mąki pszennej, charakteryzuje się wysoką zawartością białka oraz błonnika. Mogą ją spożywać osoby chorujące na celiakię, ponieważ nie zawiera glutenu. Na bazie mąki grochowej można przyrządzić mnóstwo ciekawych i smacznych potraw takich jak wege pierogi czy placki warzywne. Co jeszcze warto wiedzieć?
1. Co to jest mąka grochowa?
Mąka grochowa to jest doskonałym zamiennikiem tradycyjnej mąki pszennej. Wytwarzana jest ze zmielonych ziaren grochu. Posiada bardzo dobre właściwości klejące. Jej cechą charakterystyczną jest ciekawy, grochowy aromat. Stanowi ciekawe urozmaicenie potraw wegańskich oraz wegetariańskich. Ten rodzaj mąki może być także spożywany przez osoby nietolerujące glutenu (pacjenci z celiakią).
W 100 gramach mąki grochowej występuje wartość energetyczna 1386 kJ / 328 kcal. Porcja ta zawiera również:
- 2,1 g tłuszczu, oraz 0,4 g kwasów tłuszczowych nasyconych,
- 52 g węglowodanów, z czego 5,2 g stanowią cukry,
- 14 gramów błonnika
- 18 gramów białka.
2. Właściwości zdrowotne mąki grochowej
Mąka z grochu znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych. Zawiera składniki, które pomagają utrzymać w dobrej kondycji układ kostny oraz przyczyniają się do rozrostu masy mięśniowej. W porównaniu do mąki pszennej zawiera sporą ilość białka. Obfituje w lizynę, organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych, który sprzyja zachowaniu młodego wyglądu. Lizyna poprawia elastyczność skóry, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, a także zapobiega rozwojowi osteoporozy.
W składzie mąki grochowej znajdują się cenne składniki mineralne takie jak: żelazo, cynk i potas, a także witaminy z grupy B. Szczególnie ważną substancją jest występujący w mące kwas foliowy. Związek ten uczestniczy w tworzeniu nowych komórek, w tym nowych czerwonych krwinek, tzw. erytrocytów, przeciwdziała przemęczeniu, zapobiega wadom cewy nerwowej u płodów, wspomaga koncentrację, zapobiega problemem z pamięcią.
3. Zastosowanie mąki grochowej
Ponieważ mąka na bazie grochu nie zawiera glutenu, nie nadaje się do wypieku ciasta drożdżowego czy biszkoptu. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się do wypieku chleba, pierogów, placków. Za jej pomocą można również zagęścić zupę z roślin strączkowych np. grochową lub fasolową.
Mąka grochowa to również doskonały składnik zagęszczający do burgerów warzywno-strączkowych. Z użyciem produktu żywnościowego można przyrządzić smaczne naleśniki z mąki grochowej.
4. Gdzie kupić mąkę grochową?
Wiele osób zastanawia się gdzie kupić mąkę grochową?. Produkt ten zakupić możemy w internetowych sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością. Cena mąki grochowej może róźnić się w zależności od sklepu. Ten rodzaj mąki można zakupić już od 5 do nawet 20 złotych za kilogram.
5. Mąka grochowa - przepisy
5.1. Placki warzywne z mąki grochowej
Do przyrządzenia placków warzywnych z mąką grochową potrzebne są następujące składniki:
- cukinia (100 gramów)
- ziemniaki (200 gramów)
- marchewka (100 gramów)
- mąka grochowa (50 gramów)
- parmezan (30 gramow) )
- białko kurze (100 gramów)
Sposób przygotowania: Obierz marchewkę oraz ziemniaki, a następnie potnij w kostkę. Dokładnie umytą cukinie pokrój w plasterki. Wszystkie warzywa ugotuj w osolonej wodzie. Czas gotowania powinien wynosić nie więcej niż kwadrans. Gotowe warzywa wyjmij z wody, a następnie odcedź. Do dużej miski wsyp mąkę grochową, przyprawy takie jak sól i pieprz, parmezan. Dodaj białka kurze.
Połącz wszystkie składniki, tak by powstało gładkie ciasto. Lekko rozgniecione warzywa połącz z ciastem. Uformuj placuszki, a następnie upiecz je w piekarniku w 190 stopniach Celsjusza. Czas pieczenia nie powinien przekroczyć 20 minut. Pamiętaj, aby po 10 minutach pieczenia przewrócić placuszki na drugą stronę. Gotowe danie możesz ozdobić jogurtowo-czosnkowym dipem.
5.2. Pierogi z mąki grochowej w wersji wege
Pierogi z mąki grochowej w wersji wege stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pierogów z mięsem i kapustą. Aby je przyrządzić, wystarczy zaopatrzyć się w następujące składniki:
Składniki na ciasto:
- mąka grochowa (2 szklanki)
- masło (2 łyżki)
- wrzątek (1 szklanka)
- papryka wędzona (1 łyżeczka)
- sól (pół łyżeczki)
Składniki na farsz:
- ugotowana soczewica (1 szklanka)
- marchew (2 sztuki)
- papryka chili w płatkach
- czosnek (3 ząbki)
- ser feta (nieduża kostka)
- świeża kolendra
- świeża mięta
- upieczona papryka (2 sztuki)
- upieczony pomidor ( 2 sztuki)
- oliwa z oliwek
Składniki na sos:
- jogurt naturalny (450 ml)
- szpinak (garść)
- orzechy włoskie (garść)
- sok z cytryny
- odrobina soli
- szczypta kminku rzymskiego
Sposób przygotowania wege pierogów z mąki grochowej?:
Ugotowaną soczewicę zblenduj z upieczonymi pomidorami oraz zapiekaną papryką. Farsz dopraw utartą marchwią, świeżymi ziołami oraz serem fetá Przygotować farsz. Upieczone pomidory zblendować z pieczoną papryką i ugotowaną zieloną soczewicą. Dodać startą marchewkę, świeżą kolendrę, miętę i ser feta.
Do dużej miski wsyp dwie szklanki mąki grochowej, sól oraz łyżeczkę papryki wędzonej. We wrzątku roztop masło, a następnie stopniowo dodawaj mieszankę wody i masła do mąki. Wymieszaj wszystko za pomocą drewnianej łyżki.
Zagnieć ciasto na posypanym mąką blacie. Gdy będzie już gotowe, rozwałkuj je. Za pomocą szklanki wytnij kółka, nałóż farsz, a następnie ulep pierogi.
Ciasto pierogowe z farszem usmaż w dobrze rozgrzanym, głębokim oleju. Podawaj z sosem przyrządzonym z jogurtu, soku z cytryny, szpinaku, orzechów etc.