Naleśniki ryżowe na słodko i słono. Jak zrobić proste naleśniki bezglutenowe?
Naleśniki ryżowe to lekka alternatywa dla tradycyjnych naleśników pszennych. Są proste w przygotowaniu, smaczne oraz pięknie się zarumieniają. Smaży się je wyjątkowo szybko, dlatego też są świetnym urozmaiceniem nie tylko dla osób na diecie bezglutenowej. Jak zrobić naleśniki z mąki ryżowej? Jak i z czym serwować naleśniki bezglutenowe?
1. Przepisy na naleśniki ryżowe
Przepisów na naleśniki bezglutenowe z mąki ryżowej jest wiele. Można przygotować je w tradycyjnej wersji z dodatkiem jaj czy mleka zwierzęcego, ale także w wersji wege. Bazą do ich przygotowania może być zarówno mąka ryżowa, jak i sam ryż.
1.1. Przepis na naleśniki z mąki ryżowej
Naleśniki z mąki ryżowej przygotowuje się bardzo szybko, wystarczy tylko kilka produktów. Najważniejszym składnikiem jest mąka bez glutenu, która powstaje ze zmielonego ryżu, czyli mąka ryżowa. Naleśniki bez glutenu zrobisz z następujących produktów:
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki na naleśniki należy umieścić w misie, a potem zmiksować je na gładką masę. Powinna mieć ona konsystencję gęstej śmietany. Jeśli masa jest zbyt gęsta, należy dodać odrobinę mleka. Naleśniki smaży się na dobrze rozgrzanej patelni z tłuszczem.
1.2. Ryżowe naleśniki wegańskie – przepis
Wegańskie naleśniki to doskonała propozycja dla osób, które wykluczyły ze swojej diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Takie placki nie zawierają jaj, krowiego czy koziego mleka, a ich podstawą są produkty roślinne. Przepis na naleśniki bez jajek jest bardzo prosty.
Jak przygotować ryżowe naleśniki na mleku roślinnym? Niezbędne składniki to:
- 150 g mąki ryżowej,
- 100 ml mleczka kokosowego,
- 100 ml wody,
- szczypta cukru,
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej.
Sposób przygotowania:
Przygotowanie naleśników z mlekiem kokosowym nie jest zbyt skomplikowane. Wszystkie składniki mieszamy przy pomocy miksera.
Ciasto powinno mieć taką samą konsystencję, jak ciasto na tradycyjne naleśniki. Jeśli jest zbyt gęste – wystarczy dodać odrobinę wody. Wege naleśniki smażymy na rozgrzanej patelni na oliwie z oliwek.
1.3. Naleśniki z ryżu
Naleśniki można przygotować także z ryżu. Do ich przygotowania potrzebne są:
- 3 szklanki białego ryżu,
- naturalny aromat waniliowy,
- 3-3,5 szklanki wody,
- olej.
Sposób przygotowania:
Ryż zalewamy wodą i zostawiamy na noc, aż napęcznieje. Masę rozdrabniamy w blenderze kielichowym. Dodajemy aromat i ok. 60 ml oleju. Jeśli masa jest zbyt gęsta – dolewamy odrobinę wody. Ciasto powinno być rzadkie, mieć lekką konsystencję, nieco bardziej gęstą od wody. Smażymy je na rozgrzanej patelni z tłuszczem.
Naleśniki z ryżu tuż po usmażeniu mogą być sztywne, jednak po paru minutach miękną.
2. Z czym podawać naleśniki ryżowe?
Naleśniki z mąki ryżowej można podawać zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Świetnie smakują z dżemem, słodkim białym serem, czy czekoladowym kremem. Można podawać je także z mięsnym farszem, ruskim farszem, pieczarkami, po meksykańsku, czy ze szpinakiem i mascarpone. Można wykorzystać je także do krokietów.
Z kolei wege naleśniki z mąki ryżowej bez mleka można podawać z owocami, warzywami, pastą z ciecierzycy, tofu, czy twarożkiem z migdałów. Dobrze sprawdzi się także czekoladowy krem z awokado do naleśników.
Mleko ryżowe to kolejny produkt, który dobrze pasuje do wege naleśników. Szklanka ciepłego napoju roślinnego doskonale smakuje razem z ryżowymi plackami.
3. Dla kogo naleśniki ryżowe?
Naleśniki ryżowe to doskonała propozycja dla osób na diecie bezglutenowej. Są to zarówno osoby z celiakią, alergią, jak i nadwrażliwością na gluten. Naleśniki z mąki ryżowej bez jajek to świetna propozycja na pożywne śniadanie dla wegan.
Fit naleśniki z mąki ryżowej to także dobra propozycja dla osób, które dbają o zdrową i zrównoważoną dietę, ale także i zgrabną sylwetkę. Mają mniej kalorii, niż te przygotowane na mące pszennej (100 g/157 kcal).
Naleśniki z mąki ryżowej to też po prostu dobra propozycja dla osób, które szukają nowych odsłon tradycyjnych placków.
4. Bezglutenowe i wegańskie naleśniki nie tylko z mąki ryżowej
Naleśniki bez glutenu można przygotować także na innych mąkach. Choć mąka ryżowa to dla wielu osób zdecydowany faworyt, to jednak warto wiedzieć, że istnieje wiele jej zamienników. Jaka mąka bezglutenowa do naleśników?
Z powodzeniem można przygotować naleśniki także z mąki jaglanej. Naleśniki jaglane są nieco bardziej sztywne i twardsze od placków na mące pszennej. Kolejną propozycją są naleśniki na gryczanej mące bezglutenowej, kokosowej czy naleśniki dietetyczne z mąki kukurydzianej.
Fit przepisy na bezglutenowe naleśniki warto jest włączyć do menu, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu urozmaicenia diety.