Trwa ładowanie...

Dieta bezmleczna - dla kogo, produkty zakazane, przykładowy jadłospis

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
15.02.2024 13:39
Dieta bezmleczna to rozwiązanie dla osób, które mają alergię na białka mleka krowiego. Tradycyjne mleko można zastąpić mlekiem roślinnym np. sojowym.
Dieta bezmleczna to rozwiązanie dla osób, które mają alergię na białka mleka krowiego. Tradycyjne mleko można zastąpić mlekiem roślinnym np. sojowym. (Adobe stock)

Dieta bezmleczna to dieta eliminacyjna bez mleka. Jadłospis w takiej diecie nie powinien uwzględniać źródeł mleka, ani żadnych przetworów mlecznych. Jakie mleka roślinne stanowią alternatywę dla mleka tradycyjnego? Które osoby powinny korzystać z bezmlecznego jadłospisu?

spis treści

1. Dlaczego niektóre osoby decydują się na dietę bezmleczną?

Dieta bezmleczna zaliczana jest do diet eliminacyjnych. Zalecana jest przy alergii na białka mleko krowiego. Za alergię na mleko zwykle odpowiada kazeina, inaczej białko kazeinowe. Taki sposób żywienia często stosowany jest u niemowlaków, które cierpią na tzw. skazę białkową.

Ponadto, dietę bezmleczną mogą stosować osoby nietolerujące białek mleka i laktozy, czyli dwucukru występującego w produktach mlecznych. Dieta eliminacyjna, która polega na wykluczeniu mleka i jego przetworów to również dobre rozwiązanie dla matek, które karmią piersią dziecko ze stwierdzoną alergią.

2. Dieta bezmleczna – produkty zakazane

Osoby na diecie bezmlecznej powinny unikać produktów żywnościowych, które zawierają białka mleka. Składniki zakazane to między innymi kazeina, białko serwatkowe, laktoglobulina, laktalbumina, serwatka. Zasady diety bezmlecznej zakładają przede wszystkim wyeliminowanie z codziennego jadłospisu mleka, przetworów mlecznych takich jak sery, śmietany, jogurty, kefiry, masła czy maślanki.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Wiele przetworzonych produktów spożywczych może zawierać mleko lub jego pochodne jako składnik dodatkowy, więc należy uważać na gotowe dania, sosy, słodycze i inne przekąski. Osobom, które stosują dietę bezmleczną, zaleca się dokładne czytanie etykiet.

3. Jakie są zdrowe zamienniki produktów mlecznych?

Istnieje wiele alternatyw dla mleka krowiego, które mogą być używane jako zamienniki w diecie bezmlecznej. Przykładem mogą być mleka roślinne np. mleko sojowe, owsiane, migdałowe, ryżowe, kokosowe, sezamowe. Warto zaznaczyć jednak, że mleka ryżowego nie powinno się podawać dzieciom przed ukończeniem 5. roku życia.

Mleka roślinne dostępne w wielu sklepach spożywczych i cechują się naprawdę przyjemnym smakiem. Osoby, które uwielbiają jogurty śniadaniowe, mogą sięgnąć po jogurt kokosowy lub jogurt sojowy. Do kanapek zamiast białego twarożku doskonale sprawdzi się:

  • hummus,
  • pasta z awokado,
  • pasta z białej fasoli.

Owoce i warzywa są naturalnie bezmleczne i stanowią doskonałe źródło witamin, minerałów i błonnika w diecie bez mleka. Produktami dozwolonymi w diecie bezmlecznej są też warzywa, orzechy, suszone owoce, kasze, makarony, ryże.

Wapń dostarczyć można organizmowi za pośrednictwem takich produktów bez mleka jak soja, przetwory sojowe, nasiona roślin strączkowych, pietruszka, jarmuż, szpinak, szczypiorek, botwinka.

4. Przykładowy jadłospis na dietę bezmleczną

Oto przykładowy, jednodniowy jadłospis, który może być stosowany w diecie bezmlecznej.

Śniadanie: Omlet z warzywami - papryką, cebulą i szpinakiem oraz odrobiną pestek dyni.

Drugie śniadanie: Koktajl z bananem, szpinakiem, mlekiem kokosowym i łyżeczką masła orzechowego.

Obiad: Sałatka z grillowanym tofu, mieszanką sałat, awokado, orzechami włoskimi i sosem winegret z octu balsamicznego.

Podwieczorek: Krem z soczewicy z dodatkiem pomidorów i kokosowego mleka, podawany z prażonymi pestkami słonecznika.

Kolacja: Warzywna zupa krem z dyni, przygotowana na bulionie warzywnym z dodatkiem mleka kokosowego, podawana z grzankami z pieczywa, które nie zawiera żadnych mlecznych składników. Pieczywo najlepiej podawać z odrobiną pasty z suszonych pomidorów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze