Jak przyrządzić warzywa korzeniowe? Smakowite inspiracje
Jak przyrządzić warzywa korzeniowe, by cieszyć się ich cennymi walorami? Otóż sposobów na ich wykorzystanie jest wiele, a korzyści płynące z włączenia tych warzyw do diety są ogromne. Rośliny te stanowią bowiem bogate źródło witamin i minerałów. Co można z nich przygotować? Jak należy je piec i gotować?
1. Co to są warzywa korzeniowe?
Warzywa korzeniowe to grupa warzyw, których częścią jadalną jest korzeń spichrzowy. To właśnie on stanowi główne źródło substancji odżywczych całej rośliny. W niektórych przypadkach do spożycia nadają się też inne części, np. liście pietruszki, czy buraka. Choć rośliny te należą do różnych rodzin botanicznych, to ich cechą wspólną jest to, że rosną pod ziemią.
Warzywa korzeniowe są nieodłącznym elementem w naszej rodzimej kuchni. To właśnie one są najczęściej uprawiane w przydomowych ogródkach czy na działkach. W większości mogą być spożywane zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu.
Najpopularniejsze rośliny korzeniowe to m.in.:
2. Właściwości warzyw korzeniowych
Warzywa korzeniowe słyną ze swoich cennych wartości. Zawierają witaminy, składniki odżywcze i mineralne, są źródłem przeciwutleniaczy. Co więcej, odpowiednio przechowywane, są w stanie przetrwać zimę bez utraty swoich walorów odżywczych i smakowych.
Burak
Burak jest jednym z najzdrowszych warzyw korzeniowych. Zawiera niemal wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje nasz organizm. Buraki są bogate w kwas foliowy, mangan, miedź, potas, magnez, żelazo, czy witaminę C, B6.
Zawierają substancje o właściwościach przeciwnowotworowych, oczyszczają organizm z toksyn i pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Oprócz tego wspomagają leczenie anemii.
Marchewka
Roślina ta zawiera cenne składniki mineralne, jak np. potas, sód, wapń, magnez czy żelazo. Stanowi też bardzo cenne źródło witaminy A oraz karotenoidów, flawonoidów, czy kwasu foliowego. Marchewki wzmacniają wzrok, zwiększają odporność na infekcje, przeciwdziałają miażdżycy oraz pomagają walczyć z nadmiarem wolnych rodników.
Korzeń pietruszki
Pietruszka to cenne źródło żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, sodu, cynku, manganu oraz witaminy A. Do jej najważniejszych właściwości należy wspomaganie pracy układu trawiennego. Oprócz tego pietruszka działa korzystnie na wątrobę oraz pomaga w oczyszczaniu z toksyn.
Seler korzeniowy
Seler korzeniowy zawiera ryboflawiny, wapń, magnez, potas oraz witaminy A, C i K. A także błonnik pokarmowy. Pomaga oczyścić organizm z toksyn, obniża ciśnienie tętnicze, działa pozytywnie na system nerwowy.
3. Co zrobić z warzyw korzeniowych?
Z uwagi na walory smakowe, ale także walory estetyczne, warzywa korzeniowe doskonale nadają się do tworzenia rozmaitych potraw. Ich ciekawe kształty oraz intensywne, energetyczne kolory, doskonale prezentują się na talerzach i pozwalają ozdobić każde danie.
Z pomocą warzyw korzeniowych można przygotować:
- Zupy – warzywa korzeniowe mogą być głównym składnikiem zup i zup-kremów, np. zupa marchewkowa, barszcz czerwony, krem z pietruszki.
- Dania obiadowe i dodatki – z pomocą warzyw korzeniowych można przygotować zarówno samodzielne dania obiadowe, jak i dodatki do obiadu. Gotowana marchewka z groszkiem świetnie zastąpi tradycyjne ziemniaki. Jako dodatek do obiadu dobrze sprawdzą się też np. buraczki na ciepło zasmażane z cebulką.
- Sałatki i surówki – każde z warzyw korzeniowych można wykorzystać także do przygotowywania pożywnych sałatek czy surówek. Składniki w zależności od przepisu, mogą być gotowane lub surowe.
- Pieczone warzywa – warzywa korzeniowe świetnie nadają się do pieczenia. Dzięki nim przygotować można pyszne i zdrowe przekąski, np. frytki z marchewki, czy chipsy z selera korzeniowego.
- Soki – kolejnym sposobem na wykorzystanie warzyw korzeniowych są świeże soki, np. z marchewki czy buraka oraz koktajle warzywne.
- Wypieki – ta grupa warzyw idealnie nadaje się do przygotowania domowych wypieków, zarówno na słodko jak i słono. Z ich pomocą można przygotować tarty (np. z burakami i serem feta, z selerem i boczkiem), czy ciasta (marchewkowe, ciasto buraczane).
- Placki – mało kto wie, że warzywa korzeniowe to świetny materiał na placki, np. buraczane, czy placuszki marchewkowe.
- Przetwory – warzywa korzeniowe można też w prosty sposób zakonserwować, robiąc z nich smaczne przetwory, np. kiszone buraki, czy konfiturę z marchwi i cytryn.
4. Jak gotować i piec warzywa korzeniowe?
Gotowanie warzyw korzeniowych
Sposób gotowania warzyw korzeniowych zależy głównie od ich późniejszego wykorzystania. Wszystkie warzywa przed gotowaniem należy dokładnie umyć, a w większości przypadków także obrać. To czy dane warzywo gotuje się w całości, czy np. pokrojone w kostkę, zależy głównie od przepisu.
Jeżeli z warzyw chcemy przygotować zupę, należy włożyć je do zimnej wody. W przypadku ich samodzielnego gotowania, np. jako dodatku do obiadu, można wrzucić je do wrzącej wody. Warzywa korzeniowe można także gotować na parze. Dzięki takiej metodzie obróbki termicznej, rośliny nie tracą swojego smaku, zapachu i składników odżywczych.
Pieczenie warzyw korzeniowych
Pieczone warzywa korzeniowe można podawać jako samodzielny posiłek, czy przekąskę, ale mogą być też dodatkiem np. do dania głównego. Można z nich przygotować także zupy kremy – wystarczy je zmiksować i połączyć z bulionem.
Warzywa przed pieczeniem należy dokładnie umyć, a w razie konieczności także obrać. W zależności od przeznaczenia można je piec w całości lub pokroić (np. na frytki czy plasterki). Sposób pieczenia zależy od przepisu, warzywa można piec np. w oliwie i w ulubionych przyprawach, czy też z dodatkiem miodu.