Jak wybrać błonnik pokarmowy? - działanie, zastosowanie, bezpieczeństwo
Błonnik występuje w wielu produktach spożywczych, ale błonnik pokarmowy można przyjmować również w postaci suplementu diety. Suplementy błonnika pokarmowego są dostępne bez recepty, a w ich składzie znajdują się zwykle naturalne polisacharydy lub polisacharydy syntetyczne albo półsyntetyczne (odpowiednio: polikarbofil wapnia lub metyloceluloza). Suplementy z błonnikiem usprawniają pracę układu pokarmowego i poprawiają regularność wypróżnień.
1. Jak wybrać błonnik pokarmowy? - działanie
Preparaty zawierające błonnik powodują wzrost objętości stolców, które dzięki większej zawartości wody sprawniej przemieszczają się przez okrężnicę, zmniejszając ryzyko wystąpienia zaparć. Podaż błonnika korzystnie wpływa również na konsystencję stolców. Optymalnym sposobem na dostarczenie błonnika pokarmowego do organizmu jest spożywanie go z naturalnymi pokarmami, ale równie dobre efekty przynosi stosowanie suplementów diety, w skład których wchodzi błonnik nierozpuszczalny w wysoko skoncentrowanej postaci, uzyskiwany z otrąb pszennych.
Błonnik pokarmowy jest bardzo wartościowym składnikiem naszej diety. Pobudza on perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, pęczniejąc w żołądku, zwiększa uczucie sytości. Jednak nie można przesadzać z podażą błonnika, ponieważ zbyt duże ilości mogą przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Właściwa dawka błonnika wynosi 25–30 g.
2. Jak wybrać błonnik pokarmowy? - zastosowanie
Owoce i warzywa, czyli produkty bogate w błonnik pokarmowy, zawierają zwykle duże ilości wody. Dla porównania, suplementy z błonnikiem nie mają w sobie ani kropli płynu, dlatego konieczne jest popicie ich co najmniej szklanką napoju (najlepszym wyborem jest woda). Wysoka podaż błonnika pokarmowego przy niskim spożyciu płynów zamiast pomóc w walce z zaparciami, może bowiem nasilić problemy z wypróżnieniem.
W aptekach dostępnych jest wiele produktów zawierających błonnik pokarmowy. Jaki suplement błonnika pokarmowego będzie najlepszy?
- Błonnik rozpuszczalny oddziałuje na jelito cienkie, podczas gdy błonnik nierozpuszczalny oczyszcza z toksyn i produktów przemiany materii jelito grube, czyli okrężnicę.
- Niektóre suplementy błonnika pokarmowego zawierają wyłącznie naturalne substancje, inne mają w swoim składzie związki syntetyczne.
- Jeśli jesteś pod opieką kardiologa i planujesz przyjmowanie suplementu z błonnikiem w celu obniżenia stężenia cholesterolu we krwi, postaw na preparat zawierający naturalne substancje, na przykład płesznik (nasiona babki).
- Pamiętajmy, że błonnik pokarmowy należy wprowadzać do diety stopniowo, zaczynając od niewielkich ilości suplementu. Im większa jest dawka błonnika, tym więcej płynów powinniśmy spożywać.
3. Jak wybrać błonnik pokarmowy? - bezpieczeństwo
Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie organizmu bez błonnika pokarmowego. Jest to bezpieczna dla zdrowia substancja, która w zasadzie nie wywołuje reakcji alergicznych. Z tego właśnie powodu preparaty błonnikowe można ze spokojem polecić osobom dotkniętym problemem niedoboru błonnika i zaparć. W przypadku błonnika naturalnego należy wprawdzie liczyć się z ryzykiem wystąpienia wzdęć i gazów, ale dolegliwości te nie są zwykle nasilone. Co ciekawe, mniejsze prawdopodobieństwo działań niepożądanych występuje podczas stosowania błonnika półsyntetycznego lub syntetycznego.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jaki błonnik przy diecie lekkostrawnej? - odpowiada mgr Natalia Ulewicz
- Suplementacja błonnikiem - odpowiada mgr Katarzyna Mazowska
- Jaka jest rola błonnika w diecie? - odpowiada mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
Zaparcia i inne problemy trawienne można skutecznie zwalczać za pomocą produktów bogatych w błonnik lub specjalnych suplementów, które regulują proces trawienia i wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn i zanieczyszczeń.