Pstrąg z grilla – przepis i przygotowanie, wartości odżywcze i kalorie
Pstrąg z grilla to pyszna i zdrowa potrawa, która może być przygotowana stosunkowo szybko i łatwo. Dlaczego warto ją serwować? Jak przygotować, by cieszyła i podniebienie, i oko? Z czym podawać rybę, by na stole było kolorowo i zdrowo?
1. Czy pstrąg z grilla jest zdrowy?
Pstrąg z grilla to dokonały pomysł na obiad i kolację, spotkanie rodzinne i towarzyskie. Warto go serwować, ponieważ jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Jego niewątpliwą zaletą jest także prostota wykonania i mnogość dodatków, z jakimi można go serwować.
Jak przygotować pstrąga na grillu, aby był soczysty i pełen smaku? Rybę można przyrządzić zarówno na grillu otwartym, jak i elektrycznym, a nawet na patelni grillowej. Może to być:
- pstrąg z grilla węglowego,
- pstrąg z grilla gazowego,
- pstrąg z grilla elektrycznego,
- pstrąg z grilla bez folii,
- pstrąg z grilla w folii aluminiowej,
- pstrąg z grilla w papierze do pieczenia.
Pstrąg z grilla w folii aluminiowej czy pstrąg z grilla w papierze do pieczenia jest smaczny, ale i bardzo aromatyczny, ponieważ podczas pieczenia nie dość, że jest utrzymywana odpowiednia temperatura, to i zamknięcie ryby zapobiega utracie wilgoci i aromatu. Zatrzymanie ich w mięsie przekłada się na smak, aromat i soczystość pstrąga (warto przy tym pamiętać, że niestety aluminium z folii może przenikać do zawiniętych w nią potraw, co nie jest obojętne dla zdrowia).
2. Pstrąg z grilla – wartości odżywcze i walory prozdrowotne
Pstrąg jest rybą, która może być zdrowym i pożywnym daniem. Porcja 100 g ryby dostarcza około 140 kcal oraz:
- 20-22 g białka, które jest niezbędne dla budowy i naprawy tkanek w organizmie. Co ważne, białko może także pomagać kontrolować apetyt i wspierać utrzymanie optymalnej masy ciała, co ma związek z tym, że jest bardziej sycące niż węglowodany,
- 6-8 g tłuszczów (w tym nasycone kwasy tłuszczowe). Pstrąg jest źródłem korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3, które pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca,
- witaminy (to zwłaszcza witamina D, witamina B12, witamina B6, witamina A i witamina E),
- minerały (takie jak fosfor, selen, żelazo i magnez).
Trzeba pamiętać, że wartości odżywcze pstrąga z grilla, w tym jego kaloryczność, mogą się nieco różnić w zależności od wielkości porcji oraz składników dania, oraz dodatków do ryby (tak olej, marynaty lub sosy, jak i frytki, bagietki z masłem, ziemniaki).
3. Pstrąg z grilla – przepis i przygotowanie
Aby przygotować pstrąga z grilla, wypatroszone pstrągi opłucz i osusz. Rybę ułóż na folii aluminiowej lub na tacce, oprósz solą i pieprzem, skrop sokiem z cytryny. W rozcięcie na brzuchu włóż ulubioną zieleninę (może to być nie tylko pstrąg z grilla z koperkiem, ale i natką pietruszki, rozmarynem, tymiankiem, oregano), także czosnek czy plaster cytryny. Rybę zawiń w folię (lub nie) i grilluj około 20 minut. Gdy pstrąg jest gotowy, ostrożnie przenieś go na talerz.
Jak uniknąć rozpadania się ryby podczas grillowania? Aby bezpiecznie grillować rybę w całości:
- rozgrzej grill do odpowiedniej temperatury,
- upewnij się, że ryba jest dobrze oczyszczona z łusek, kości i nadmiaru wilgoci. Jeśli ryba jest mrożona, upewnij się, że została rozmrożona przed grillowaniem,
- natłuść zarówno rybę przed grillowaniem, jak i ruszty,
- obracaj pstrąga ostrożnie. Użyj dużego, płaskiego noża lub łopatki, aby delikatnie podnieść i obrócić rybę,
- grilluj rybę na tacce aluminiowej bądź folii. Eksperymentuj z innymi technikami grillowania, takimi jak na przykład grillowanie w koszyczku do ryb.
Jakie zioła i przyprawy najlepiej pasują do pstrąga z grilla?
Pstrąg to ryba o delikatny mięsie, stąd warto pamiętać o dodaniu takich ziół i przypraw jak:
- czosnek, który dodaje głębi i intensywności smaku pstrąga. Możesz użyć posiekanego świeżego czosnku lub proszku czosnkowego,
- rozmaryn. Możesz użyć zarówno świeżego rozmarynu, posiekanego drobno, jak i suszonego.
- tymianek świeży lub suszony,
- koper. Przed grillowaniem można na rybę lub do niej włożyć tak całą, jak i rozdrobnioną gałązkę,
- pietruszka. Możesz użyć zarówno świeżej pietruszki, jak i suszonej.
- estragon,
- czosnek, tak suszony, jak i świeży, tak w plasterkach, jak i przeciśnięty przez praskę,
- cytryna. Przed grillowaniem możesz polać rybę sokiem z cytryny lub położyć na nią plasterek owocu. Dobrym pomysłem jest także podanie ryby z jej plasterkiem.
4. Z czym podawać pstrąga z grilla?
Pstrąga z grilla można dodawać do sałatek, dań z ryżem czy warzywami, ale i podawać jako samodzielne danie z różnymi dodatkami, takimi jak:
- grillowane warzywa, takie jak cukinia, papryka, bakłażan, szparagi czy pomidory,
- surówka i sałatka. To na przykład kompozycja z sałaty, pomidorów, ogórków, cebuli i dressingiem z oliwy z oliwek i octu balsamicznego,
- ugotowany ryż, najlepiej brązowy lub basmati,
- pieczone ziemniaki. Opcją są także ziemniaki gotowane, także w formie puree,
- bagietka, grzanki z grilla, bułeczki z masłem czosnkowym,
- sosami, na przykład domowym sosem czosnkowym na bazie jogurtu naturalnego.