Koktajl z jarmużu - przepisy, właściwości odżywcze i kalorie
Koktajl z jarmużu to smaczny, lekki posiłek, idealny na drugie śniadanie, kolację czy podwieczorek. Jest prawdziwą bombą witaminową. Wszystko za sprawą warzywa posiadającego imponujące właściwości zdrowotne i wartości odżywcze, które jest jego bazą. Dlaczego warto jeść jarmuż i sięgać po zielony koktajl?
1. Jak zrobić koktajl z jarmużu?
Koktajl z jarmużu, czyli zmiksowane liście warzywa z dodatkiem innych rodzajów warzyw, a także owoców i innych składników, jest bardzo smaczny, odżywczy i zdrowy. To zielony koktajl, po który warto sięgać przez cały rok.
Do przygotowania koktajlu z jarmużu wykorzystuje się różne warzywa, takie jak szpinak czy pietruszkę, ale i owoce. Najczęściej są to banany, ananasy, jabłka czy mango. Choć istnieje wiele sprawdzonych przepisów, z koktajlami czy smoothie warto eksperymentować, poszukując nowych, ciekawych smaków.
Przeglądając przepisy można zorientować się, że nazwa koktajl jest często używana zamiennie ze smoothie. Zasadniczo jednak koktajl to napój przygotowany z owoców i/lub warzyw z dodatkiem nabiału (mleko, kefir, maślanka lub „mleko” roślinne). Smoothie to napój przygotowany ze zmiksowanych owoców i/lub warzyw, na przykład z dodatkiem wody lub lodu, ale bez nabiału.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Koktajl z jarmużu na odchudzanie
Koktajl warzywny czy warzywno-owocowy to świetny sposób na zwiększenie spożywanych witamin oraz minerałów, które są niezbędne do funkcjonowania, także podczas odchudzania i oczyszczania organizmu.
Aby przygotować koktajl z jarmużem, który wspiera odchudzanie, potrzebne są takie składniki jak:
- 3 liście jarmużu lub 3 garści jarmużu porwanego,
- mango, ananas lub pomarańcza,
- kiwi,
- łodyga selera naciowego,
- 2 szklanki wody mineralnej,
- szczypta chili (przyspiesza metabolizm, wspomaga proces odchudzania oraz wzmacnia oczyszczające działanie jarmużu).
Z liści jarmużu odetnij grube, zdrewniałe łodygi i odnogi. Obierz owoce i seler. Pokrój je w kostkę. Wszystkie składniki umieść w pojemniku blendera i zmiksuj. Koktajl z jarmużu podawaj lekko schłodzony.
Koktajl z jarmużem, awokado i mlekiem migdałowym
Aby zrobić koktajl z jarmużem, awokado i mlekiem migdałowym, potrzebne są takie składniki jak:
- 3 liście jarmużu lub 3 garści jarmużu porwanego,
- awokado,
- brzoskwinia,
- 1,5 szklanki mleka migdałowego.
Awokado obierz i wrzuć wraz z brzoskwinią i jarmużem do wyciskarki lub umieść w pojemniku blendera, po czym zmiksuj. Pod koniec miksowania dodaj mleko.
Koktajl z jarmużu i banana
Aby przygotować koktajl z jarmużu i banana, potrzebne są takie składniki jak:
- 3 liście jarmużu lub 3 garści jarmużu porwanego,
- banan,
- szklanka soku pomarańczowego.
Jarmuż opłucz, oderwij liście od zgrubienia pośrodku, włóż do pojemnika blendera. Dodaj obrane owoce i pozostałe składniki. Całość zmiksuj.
W podobny sposób, dodając inne owoce, możesz zrobić koktajl z jarmużu, banana i pomarańczy czy koktajl z jarmużu, banana i jabłka.
2. Właściwości jarmużu
Koktajle z jarmużu są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Swoje właściwości zawdzięczają wartościom odżywczym warzywa, które stanowi jego bazę (ich wartość odżywczą i energetyczną podwyższają inne warzywa, owoce i pozostałe składniki).
Jarmuż (Brassica oleracea L. var. sabellica L.) to dwuletnia roślina należąca do rodziny kapustowatych. Znana jest wyłącznie z uprawy, nie występuje na stanowiskach naturalnych.
Jak wygląda jarmuż? Ma długie, ciemnozielone lub fioletowe, kędzierzawe liście, które tworzą rozetę. Łodyga rośliny jest gruba i silnie ulistniona. Ma wysokość od 10 do 110 cm.
Jarmuż to warzywo niskokaloryczne, bogate w błonnik, niezawierające tłuszczu. Porcja 100 g dostarcza około 30 kalorii i 5 g błonnika.
Jarmuż jest uważany za bardzo pożywne warzywo zawierające silne przeciwutleniacze oraz związki o właściwościach przeciwnowotworowych i posiadające właściwości przeciwzapalne. Warzywo doskonale wspiera i oczyszcza organizm. To dobre źródło witamin i składników mineralnych.
Zawiera witaminę K i C, a także A, B1, B2 i E oraz żelazo, wapń, fosfor, magnez, potas, kwas foliowy, a także sporo karotenoidów (β-karotenu, luteiny, zeaksantyny). Podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustowate zawiera sulforafan.
3. Dania z jarmużu - przepisy
By jarmuż zachował swoje wyjątkowe właściwości, najlepiej jest go spożywać na surowo, stąd szczególnie polecane są smoothie i koktajle z jarmużem, ale także sałatki z jarmużem. To na przykład: sałatka z jarmużem i makaronem, sałatka z jarmużem i ciecierzycą, sałatka z jarmużem i pieczonym łososiem, sałatka z jarmużem i owocami, sałatka z jarmużem i boczkiem, sałatka z jarmużem i komosą ryżową czy sałatka Pad Thai z jarmużem.
Aby cieszyć się smakiem i walorami prozdrowotnymi jarmużu, warto także przygotowywać z niego różne potrawy. Aby dania z jarmużem były zdrowe, najlepiej warzywao gotować na parze, sprawdzi się także krótkie blanszowanie. Przed podaniem liście jarmużu dobrze skropić niewielką ilością oleju.
Co zrobić z jarmużu? Możliwości jest wiele. To na przykład:
- chipsy z jarmużu,
- zupa z jarmużu: zupa z jarmużem i kurczakiem, zupa krem z jarmużem i brokułami, zupa jarzynowa z jarmużem, zupa z jarmużem i soczewicą,
- jarmuż z kurczakiem,
- jarmuż z łososiem,
- krewetki z jarmużem,
- wegetariańskie kotleciki z jarmużem,
- jarmuż z makaronem, zapiekanka z jarmużem i makaronem, spaghetti z jarmużem,
- pizza z jarmużem,
- dania grillowe: papryka faszerowana jarmużem, grillowany jarmuż z ciecierzycą,
- gulasz z jarmużem i kaszą jęczmienną,
- pita z jarmużem i kurczakiem,
- frittata z jarmużem,
- pesto z jarmużu, pasta z jarmużu do kanapek.
Sięgając po koktajl z jarmużem czy danie z jarmużu trzeba pamiętać, że warzywo zawiera szczawiany, które przyczyniają się powstawania kamieni nerkowych. W związku z tym powinny go unikać osoby zmagające się z kamicą szczawianową.