Supertonik – przepis, właściwości i działanie
Supertonik to mikstura przygotowana z kilku ogólnodostępnych składników o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych. Dzięki zawartości octu jabłkowego, miodu, czosnku i cebuli, a także imbiru, chrzanu, kurkumy i chili tonik niszczy bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Leczy infekcje i wzmacnia organizm. Jak go przygotować?
1. Co to jest supertonik?
Supertonik to naturalna i bezpieczna mikstura, która wspiera organizm w walce z patogenami: wirusami, bakteriami, grzybami i pasożytami. Warto mieć go pod ręką zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy bardzo często zapadamy na infekcje.
Na czym polega działanie eliksiru?
Swoje właściwości supertonik zawdzięcza prostym i ogólnodostępnym składnikom, które słyną ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Dzięki nimi działa jak naturalny antybiotyk oraz mikstura wzmacniająca, która oczyszcza krew i poprawia krążenie.
Czosnek jest naturalnym antybiotykiem o bardzo szerokim działaniu (działa na bakterie Escherichia, Salmonella, Klebsiella, Proteus, Staphylococcus, Streptococcus, Bacillus i Clostridium). Działa także przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznnie (hamuje między innymi rozwój Candida albicans). To zasługa allicyny, która uwalnia się podczas rozcierania lub wyciskania. Allicyna to chemicznie sulfotlenek dwusiarczku allilu.
Cebula swoje właściwości lecznicze zawdzięcza witaminom (witaminy z grupy B, K, E, A) oraz minerałom (siarka, cynk, magnez, fluor, żelazo, potas, wapń i krzem), a także antyoksydantom i związkom siarki, które mają działanie bakteriobójcze, przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. To dzięki nim cebula działa jak naturalny antybiotyk.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Chrzan także jest nazywany naturalnym antybiotykiem. To jedno z najlepszych źródeł działających bakteriobójczo fitoncydów. Ułatwia usuwanie z dróg oddechowych zalegającej tam wydzieliny. Zawarta w roślinie witamina C uszczelnia naczynia krwionośne w śluzówce nosa i utrudnia przenikanie patogenów.
Imbir działa odtruwająco, przeciwbólowo, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjne. To wszystko zasługa gingeroli, które są silnymi antyoksydantami. Kurkuma leczy infekcje i stany zapalne dzięki związkom, które działają przeciwwirusowo.
Ocet jabłkowy, który powstaje w wyniku fermentacji jabłek, także jest silnym i naturalnym lekiem oraz substancją odżywczą. Zawiera pektyny, wiele witamin oraz minerałów (potas, sód, magnez, wapń, fosfor, siarka, chlor, żelazo czy fluor), a także kwas jabłkowy, który jest bardzo pomocny w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Miód, dzięki zawartym witaminom, minerałom i enzymom, działa antybakteryjnie, wspomaga leczenie przeziębienia, dodaje energii i wzmacnia. Co ważne, kupujmy miody z wiarygodnego źródła, ponieważ istnieje ryzyko, że produkt może być zanieczyszczony mikrobiologicznie.
2. Jak przygotować supertonik?
Aby przygotować supertonik, potrzebne są takie składniki jak:
- 3 szklanki octu jabłkowego, naturalnego i ekologicznego, bez konserwantów i dodatków,
- 4 łyżki miodu, koniecznie naturalnego, z pasieki. Najlepszy jest miód lipowy lub akacjowy,
- ¼ szklanki posiekanego czosnku, koniecznie polskiego,
- ¼ szklanki posiekanej cebuli,
- ¼ szklanki startego korzenia imbiru,
- 2 łyżki świeżo startego chrzanu,
- 2 łyżki kurkumy: utarty świeży korzeń lub kurkuma mielona,
- 2 papryczki chili.
Czosnek i cebulę umyj, obierz i zetrzyj lub drobno posiekaj. Rozdrobnij świeże korzenie imbiru i chrzanu, a także kurkumy oraz papryczki chili. Można użyć też przypraw w wersji zmielonej, jednak wówczas ich działanie będzie nieco słabsze.
Rozdrobnione składniki włóż do dużego słoika i zalej octem jabłkowym. Dodaj miód i całość wymieszaj. Zakręć słoik i wstaw go na 2 tygodnie do lodówki. Codziennie nim potrząsaj. Gotowy tonik przecedź przez gazę. Przechowuj go w lodówce. Przygotowując tonik bardzo ważne jest, by wszystkie składniki były dobrej jakości. Wówczas rzeczywiście wyjdą na zdrowie.
3. Jak dawkować supertonik?
Supertonik leczniczo zaleca się pić co kilka godzin w ciągu dnia, po łyżce. Profilaktycznie wystarczy jedna łyżka dziennie (dzieci jedna łyżeczka dziennie). Tonik powinien być rozcieńczony w kieliszku letniej wody.
Przeciwwskazania i środki ostrożności
Supertonik, choć jest naturalny, ma bardzo silne działanie. Przed zastosowaniem go warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. To obowiązkowe w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, osób w podeszłym wieku oraz zmagających się z chorobami układu pokarmowego. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, w tym reakcji alergicznych, należy natychmiast przerwać stosowanie supertoniku i skonsultować się z lekarzem.