Bakłażan z grilla – przepisy i wartości odżywcze
Bakłażan z grilla to świetny pomysł na urozmaicenie posiłku. Można go podać jako danie główne, dodatek do mięsa czy ryby, ale i jako przystawkę. Pasuje do niego wiele dodatków, co podnosi jego walory smakowe. Jak przygotować bakłażana na grillu, aby był soczysty i aromatyczny?
1. Jak jeść bakłażan z grilla?
Bakłażan z grilla elektrycznego, gazowego czy węglowego to doskonałe danie główne, ale i dodatek do niego, także zdrowa przekąska czy przystawka. Jego bazą jest bakłażan, warzywo z rodziny psiankowatych występujące w różnych odmianach, kolorach i kształtach.
Pochodzi z Afryki, Egiptu, Arabii i Indii. W Europie pojawił się w VII wieku. Jego inne nazwy to oberżyna, gruszka miłosna, jajko krzewiaste czy bakman. Jego jadalną częścią jest owoc.
Grillowany bakłażan jest potrawą wdzięczną, uniwersalną, smaczną, pożywną i zdrową, którą można przygotowywać, a i podawać na wiele sposobów. Można go wykorzystać do tworzenia różnorodnych dań, takich jak sałatki, kanapki, zapiekanki lub przystawki, ale i dania główne.
Fantastycznie smakuje sałatka z grillowanym bakłażanem (z pomidorami, ogórkiem, czerwoną cebulą, świeżą bazylią i fetą oraz oliwą z oliwek i octem balsamicznym) czy tosty z bakłażanem.
Smaczne jest także ratatouille (z cukinią, papryką i cebulą, oliwą z oliwek, czosnkiem, świeżymi ziołami i pomidorami).
Bakłażan grillowany w całości doskonale sprawdzi się jako baza do kremowych past czy orientalnego baba ganoush, burger czy falafel z bakłażana, bakłażan w sosie pomidorowym czy grillowany bakłażan z ryżem i warzywami.
Najpopularniejsze proste pomysły na bakłażan z grilla to:
- bakłażan z grilla z mozzarellą, grillowany bakłażan z mozzarellą i pomidorami,
- bakłażan z grilla plastry z czosnkiem,
- bakłażan z grilla z fetą,
- bakłażan z hummusem,
- bakłażan z grilla z serem pleśniowym.
2. Jak grillować bakłażana?
Bakłażana na grill można kroić na:
- okrągłe plastry, najlepiej o grubości około jednego centymetra,
- wzdłuż na cienkie, podłużne plasterki, by można zawinąć w rolki (posmarować je kremowym serkiem i nadziewać różnymi dodatkami),
- grube słupki,
- przekroić na pół, by przygotować bakłażana faszerowanego.
Jak grillować bakłażany? Najlepszą metodą grillowania bakłażana jest metoda bezpośrednia, polegająca na układaniu warzywa nad źródłem ciepła. Plastry grilluje się w temperaturze 160-180 stopni przez 5-8 minut. Połówki bakłażana najpierw grilluje się metodą bezpośrednią przez 5 minut w temperaturze 170 stopni po 2,5 minuty z każdej strony, a następnie zwiększa temperaturę na grillu na maksymalną i grillujemy warzywo po 8 minut z każdej strony.
Przygotowując bakłażany, warto pamiętać, co robić, by nie był gorzki (odpowiadają za to obecne w nim związki fenolowe). Okazuje się, że wystarczy po pokrojeniu go posypać solą i zostawić na pół godziny (sól pozbawia warzywo nadmiaru wilgoci i goryczy). Potem trzeba tylko usunąć nadmiar soli i wody za pomocą ręcznika papierowego.
Bakłażan z grilla – przyprawy i dodatki
Jakie przyprawy najlepiej pasują do bakłażana z grilla? To czosnek, oregano, bazylia, tymianek, papryka czerwona, tak słodka, jak i ostra, cynamon, świeżo zmielony pieprz i sól. Odrobina soku z cytryny nadaje świeżości i delikatnej kwasowości potrawie, świetnie komponując się z intensywnym smakiem bakłażana.
Jakie dodatki najlepiej komponują się z bakłażanem z grilla? Grillowany bakłażan doskonale łączy się z wieloma składnikami, takimi jak inne warzywa, na przykład pomidory, papryka, cebula, kasze (np. quinoa lub kuskus) i ryż oraz czy ser (feta, mozarella, ser kozi, halloumi), oliwki, pesto, jogurt grecki, sos tzatziki, orzechy, sałata, suszone owoce. Takie smaczne kombinacje mogą być doskonałą propozycją na zdrowe i sycące danie.
3. Bakłażan z grilla – wartości odżywcze i kalorie
Bakłażan to warzywo nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Stanowi źródło:
- witaminy C, witaminy K, witaminy B6, tiaminy, niacyny,
- magnezu, manganu, fosforu, miedzi, kwasu foliowego oraz potasu,
- błonnika (utrzymuje na dłużej odczucie sytości oraz spowolnia opróżnianie żołądka, zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego przez organizm, wiążąc go z żółcią układu pokarmowego),
- przeciwutleniaczy.
Dzięki temu bakłażan wspiera funkcjonowanie przewodu pokarmowego, poprawia pracę serca, chroni przed rozwojem nowotworów i osteoporozą, pomaga dbać o mocne kości oraz ich większą gęstość. Zapobiega również anemii oraz poprawia pamięć, stymulując rozwój ścieżek nerwowych.
Ile kcal ma grillowany bakłażan? To warzywo niskokaloryczne, które dietetycy polecają osobom będącym na diecie. Porcja 100 g grillowanego bakłażana dostarcza 32 kcal, 6 g węglowodanów, 1 g tłuszczów oraz 1 g białka.
Cały bakłażan ma około 80 kcal. Jego wartość energetyczną podnoszą dodatki, tak oliwa z oliwek, sery, jak i kasze wykorzystywane do faszerowania.
4. Bakłażan z grilla – przepis
Jak zrobić bakłażana z grilla? Pokrój go na plastry lub paski. Zanurz je w marynacie (smaczna i zdrowa marynata do bakłażana na grilla składa się z oliwy z oliwek, czosnku, świeżych ziół, np. rozmarynu, tymianku, bazylii, soli i pieprzu). Pozostaw na kilka godzin lub przez noc w lodówce.
Grilluj bakłażana na średnim ogniu przez kilka minut z każdej strony, aż będzie miękki i lekko zrumieniony. Ważne jest, aby nie robić tego za krótko, ponieważ wtedy zamiast kremowej konsystencji będzie miał gąbczastą strukturę i nie będzie zbyt smaczny (surowe warzywo ma gęste, mięsiste wnętrze, które podczas obróbki termicznej nabiera kremowej konsystencji).