Trwa ładowanie...

Kuchnia grecka – potrawy pełne smaku na każdą okazję

 Katarzyna Kurek
21.07.2022 16:36
Potrawy kuchni greckiej obfitują w świeże warzywa i aromatyczne zioła
Potrawy kuchni greckiej obfitują w świeże warzywa i aromatyczne zioła (Adobe Stock)

Potrawy kuchni greckiej uznawane są za jedne z najsmaczniejszych na świecie. Charakteryzują się intensywnym smakiem, aromatem oraz barwną kolorystyką. Dominują w nich śródziemnomorskie smaki – świeże warzywa, zioła oraz ryby i owoce morza. Wiele greckich dań można przygotować samodzielnie w domu. Jakie przepisy warto wypróbować?

spis treści

1. Greckie dania obiadowe

Potrawy kuchni greckiej znane są na całym świecie. Wyróżniają się lekkością oraz mało skomplikowanymi recepturami. Kuchnia grecka charakteryzuje się szczególnym upodobaniem do ryb, których w rejonie śródziemnomorskim jest pod dostatkiem. Dania greckie obfitują także w świeże warzywa, aromatyczne zioła oraz oliwę z oliwek.

Potrawy greckie warto włączyć do swojego menu. Doskonale urozmaicają jadłospis, są zdrowe, smaczne i proste w przygotowaniu. Obiad w greckim stylu to także doskonały pomysł na rodzinne i przyjacielskie spotkania.

Zobacz film: "Sekrety greckiej kuchni"

1.1. Avgolemono

Avgolemono to tradycyjna grecka potrawa na bazie jajek i soku z cytryny. Jest to bardzo gęsta zupa – odżywcza, zdrowa i rozgrzewająca. Dlatego też to greckie jedzenie często podaje się na przeziębienie, ale i na tzw. kaca.

Składniki:

  • 6 szklanek bulionu drobiowego,
  • ryż lub drobny makaron orzo,
  • 3 jajka kurze,
  • sok z 2 cytryn,
  • cytryna,
  • sól, pieprz.

Sposób przygotowania:

To danie kuchni greckiej jest bardzo proste w przygotowaniu. Ryż lub makaron gotujemy w bulionie (ryż nie powinien być rozgotowany). Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy pianę z białek, dodajemy żółtka, a na koniec sok z cytryny i łyżkę stołową zimnej wody. Do mikstury dolewamy szklankę ciepłego bulionu (nie gorącego). Mieszamy i dolewamy do zupy.

Po kilku minutach zupę zdejmujemy z ognia, mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z plasterkami cytryny.

1.2. Briam, czyli grecka zapiekanka warzywna

Wśród greckich przepisów na obiad warto wymienić także briam, czyli aromatyczną zapiekankę warzywną. To kolejne bardzo proste danie greckie. Przepis na nie jest mało skomplikowany, a danie przygotowuje się szybko.

Ten przepis kuchni greckiej sprawdzi się dla miłośników lekkich, aromatycznych i bardzo smacznych obiadów. Danie może być podawane jako samodzielny posiłek lub jako dodatek do mięs.

Składniki:

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy, pozostałe warzywa myjemy i kroimy w talarki. Skrapiamy oliwą, dodajemy zioła, przyprawy i czosnek. Układamy kolejno warstwami w żaroodpornej formie posmarowanej oliwą. Na koniec kładziemy pokrojone plasterki pomidora i przyprawiamy.

Pieczemy ok. 1-1,5 godziny w temperaturze 180-200°C. Po upieczeniu podajemy z serem feta. Ten grecki obiad można serwować samodzielnie lub jako dodatek do innych dań obiadowych.

2. Greckie przekąski

Greckie meze to niewielkie dania podawane przed daniem głównym lub jako dodatek do wina, czy piwa. Greckie przystawki i przekąski świetnie sprawdzają się też na polskich stołach w czasie domowych imprez, czy na letnich grillach.

2.1. Grecka sałatka choriatiki

Greckie, imprezowe przystawki sprawią, że każdy z gości będzie miał, co jeść. W Grecji wybór przekąsek jest bardzo różnorodny, a wśród nich szczególne miejsce zajmują sałatki. Jedną z nich jest choriatiki, czyli wiejskie, tradycyjne danie greckie, przygotowane z warzyw i sera feta.

Składniki:

  • 3 pomidory,
  • pół czerwonej cebuli,
  • 1 ogórek,
  • garść oliwek,
  • dwa plastry sera feta,
  • suszone oregano.

Sposób przygotowania:

Tą potrawę grecką przygotowuje się w ekspresowym tempie. Warzywa myjemy, kroimy, układamy na talerzu kawałki pomidorów, ogórek pokrojony w dość grube plasterki i czerwoną cebulę. Do tego dorzucamy oliwki, polewamy oliwą i posypujemy oregano.

Następnie dekorujemy serem feta, polewamy oliwą, przyprawiamy oregano.

2.2. Tzatziki – przepis

Potrawy greckie podawane są często wraz z aromatycznymi sosami, np. Tzatziki. Jest to najpopularniejszy grecki sos, który może być serwowany do chipsów, kanapek czy grzanek. Ta potrawa kuchni greckiej może być też podawana do pieczonych mięs i warzyw, dań z grilla, czy potraw smażonych.

Składniki:

Sposób przygotowania:

Ogórki myjemy, trzemy na tarce o dużych oczkach, solimy i zostawiamy na 20 minut. Następnie odsączamy je z soku, dodajemy przeciśnięty czosnek. Dodajemy jogurt, ocet winny, mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy oliwą.

Przed podaniem schładzamy w lodówce.

3. Greckie specjały i desery

Ciekawostką kuchni greckiej są także smakołyki i desery. Przeważnie mają one pochodzenie orientalne oraz charakteryzują się przesadną słodkością. Oryginalne greckie przepisy na desery zawierają najczęściej składniki, takie jak orzechy, rodzynki, czy migdały.

3.1. Baklava

Baklava należy do najszerzej dostępnych słodkich przysmaków w Grecji, ale też w Turcji i Bułgarii. Głównymi jej składnikami są ciasto filo oraz orzechy.

Składniki na ciasto:

  • 100 g pokruszonych pistacji,
  • 3 łyżki cukru,
  • łyżeczka cynamonu,
  • 200 g masła,
  • 1 opakowanie greckiego ciasta filo (ciasta listkowego),
  • niewielka ilość mąki do oprószenia ciasta podczas wałkowania.

Składniki na syrop:

  • 150 ml wody,
  • 2 łyżki miodu,
  • 150 g cukru,
  • 2 łyżki soku z cytryny.

Sposób przygotowania:

Pistacje kruszymy, mieszamy z cukrem i cynamonem. Masło rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Ciasto filo kroimy na kawałki, które zmieszczą się w blaszce. Każdy płat ciasta smarujemy roztopionym masłem przy użyciu pędzelka, kładziemy jeden na drugim. Na sześć warstw ciasta wsypujemy ok. 1/3 pistacji.

Następnie na pistacje układamy kolejnych sześć płatów ciasta filo, każdy z nich smarujemy masłem. Sypiemy połową pistacji. Układamy jeszcze raz warstwy ciasta i pistacji. Surowe ciasto kroimy w małe kwadraty. Pieczemy ok. 110-120 min w 160°C.

Syrop przygotowujemy w rondelku – łączymy wodę, miód, sok z cytryny i cukier, zagotowujemy i mieszamy aż do uzyskania lepkiej konsystencji. Baklavę zalewamy syropem i odstawiamy do wystudzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze