Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Ocet winny a odchudzanie

Avatar placeholder
08.04.2020 20:58
Ocet winny a odchudzanie
Ocet winny a odchudzanie (Pixabay)

Ocet winny jest często spożywany przez osoby odchudzające się, gdyż pobudza trawienie oraz metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Ponadto zmniejsza apetyt. Jednakże nadmierne picie octu może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

spis treści

1. Ocet jabłkowy w odchudzaniu

W wielu mediach można usłyszeć wypowiedzi osób, które chcą się odchudzić, gdyż spożywają ocet winny. Jednakże ocet sam w sobie nie spowoduje, że stracimy kilogramy i uzyskamy wymarzoną wagę. Spożywanie octu winnego podczas posiłków zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych, dzięki czemu nie odczuwa się uczucia ciężkości oraz nie występują wzdęcia. Ponadto w komórkach przyspiesza metabolizm węglowodanów i tłuszczów, dlatego nie zwiększa się masa ciała. Powyższe informacje wskazują, że picie octu na czczo lub w ciągu dnia nie działa odchudzająco, a jedynie zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Z ilością spożywanego octu można przesadzić. W efekcie dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przełyku, żołądka, tworzą się nadżerki, a nawet wrzody. Ponadto ocet zakwasza organizm, co negatywnie wpływa na komórki nerwowe, procesy zapamiętywania i koncentrację. Zamiast octu winnego lepiej do diety wprowadzić dobrej jakości zieloną herbatę (2 filiżanki dziennie), która również przyspiesza proces trawienia i zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto zielona herbata zawiera składniki mineralne oraz flawonoidy, które wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu dodatkowo chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Ocet w diecie

Zwolennicy stosowania octu jabłkowego jako skutecznego sposobu na utratę kilku kilogramów zalecają wprowadzenie do diety następujących zasad:

  • należy spożywać posiłki często o małej objętości;
  • z diety należy wyeliminować wysokokaloryczne potrawy;
  • nie należy jeść tłuszczu nasyconego (masło, smalec, boczek);
  • należy jeść dużo niskokalorycznych owoców i warzyw;
  • w ciągu dnia należy wypijać duże ilości wody – minimum 2 litry.

Ocet jabłkowy do diety można wprowadzić w formie suplementu diety w postaci kapsułek lub pić rozcieńczony (2 łyżki stołowe na szklankę wody) 3 razy w ciągu doby – przed śniadaniem, przed obiadem oraz bezpośrednio przed snem.

Jednakże nie każdy może pić ocet winny i jabłkowy, ponieważ ocet może modyfikować działanie leków oraz suplementów diety (witaminowo-mineralne preparaty, kwasy omega-3, preparaty wspomagające odchudzanie). Wówczas może nastąpić zwiększenie lub osłabienie działania leków. Octu winnego nie można pić dłużej niż 2 miesiące. Po tym okresie należy zrobić co najmniej 3-miesięczną przerwę. W przeciwnym razie możemy nabawić się schorzeń układu pokarmowego.

3. Kalorie i wartości odżywcze w occie winnym

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 15 g (1 łyżka)
Wartość energetyczna 21,0 kcal 3,13 kcal
Białko 0 g 0 g
Węglowodany 0,93 g 0,14 g
Cukier 0,40 g 0,06 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 0 g 0 g
Tłuszcze nasycone 0 g 0 g
Tłuszcze jednonienasycone 0 g 0 g
Tłuszcze wielonienasycone 0 g 0 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze