Trwa ładowanie...

Jabłka Fuji - kalorie i wartości odżywcze, zastosowanie, właściwości prozdrowotne

 Paula Jakubasik
22.02.2022 12:14
Jabłka Fuji to krzyżówka amerykańskich odmian Red Delicious oraz Ralls Genet.
Jabłka Fuji to krzyżówka amerykańskich odmian Red Delicious oraz Ralls Genet. (GettyImages)

Jabłka Fuji to krzyżówka Red Delicious oraz Ralls Genet. Odmiana Fuji od 2003 roku zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji najpopularniejszych jabłek w Stanach Zjednoczonych. Jabłka Fuji są duże, żółtoczerwone, gładkie i błyszczące. Skórka skrywa gęsty, soczysty i słodko-kwaśny miąższ o lekkim aromacie ananasa. Jakie wartości odżywcze ma jabłko Fuji?

spis treści

1. Charakterystyka jabłek Fuji

Jabłka Fuji to krzyżówka amerykańskich odmian Red Delicious oraz Ralls Genet. Została wyprodukowana w Stacji Badawczej Tohoku w mieście Fujisaki, skąd pochodzi nazwa owoców.

Jabłko Fuji trafiło na rynek w 1962 roku i cieszy się tak dużym uznaniem, że od 2003 roku zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji najpopularniejszych jabłek w USA (tuż po odmianie Red Delicious, Golden Delicious oraz Gala).

Zobacz film: "Warzywa i owoce idealne podczas diety"

Jabłka Fuji są okrągłe, duże lub bardzo duże (ok. 7,5 cm średnicy). Mają gęsty, soczysty, słodki i jednocześnie lekko kwaskowaty, chrupki miąższ, który zachwyca smakiem i aromatem z nutą ananasa.

Okrywa go gruba, gładka i błyszcząca skórka. Fuji zazwyczaj przybierają żółtoczerwoną barwę z dużym rumieńcem, po przekrojeniu wnętrze powoli ciemnieje.

Fuji to odmiana późno zimowa, która może być przechowywana nawet przez niespełna 12 miesięcy w chłodnym miejscu. Jabłka te zostały wprowadzone do uprawy w Japonii, ale niedługo później zyskały popularność na całym świecie.

Obecnie uprawa Fuji obejmuje między innymi teren Włoch, Stanów Zjednoczonych, Chin i część Rosji. Jabłka najbardziej zbliżone smakiem i aromatem do tej odmiany to Kiku oraz Fuji Aztec.

2. Jabłka Fuji - kalorie i wartości odżywcze

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 109 g (1 szklanka, plasterki)
Wartość energetyczna 63,0 kcal 68,7 kcal
Białko 0,20 g 0,22 g
Węglowodany 15,22 g 16,59 g
Cukier 11,68 g 12,73 g
Błonnik 2,10 g 2,29 g
Tłuszcz 0,18 g 0,20 g
Tłuszcze nasycone 0 g 0 g
Tłuszcze jednonienasycone 0 g 0 g
Tłuszcze wielonienasycone 0 g 0 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg

3. Zastosowanie jabłek Fuji

Zastosowanie jabłek Fuji jest bardzo zróżnicowane, wiele osób ceni smak tych owoców i spożywa je głównie na surowo, razem ze skórką, to zresztą najzdrowsza opcja.

Fuji nadaje się również do suszenia, wyciskania na sok, ale również jako dodatek do ciast i deserów. Jabłka te można również przeznaczyć na przetwory i zrobić z nich smaczny dżem czy mus.

4. Właściwości prozdrowotne jabłek Fuji

Jabłko Fuji obfituje w pektyny, kwas askorbinowy, potas, sód, fosfor oraz witaminy z grupy B. Sprzyja procesowi myślenia i zapamiętywaniu, reguluje pracę układu pokarmowego, redukuje zgagę, wzmacnia dziąsła i oczyszcza zęby.

Dodatkowo kontroluje stężenie kwasu moczowego, co jest szczególnie istotne dla osób chorych na dnę moczanową lub cukrzyków. Jabłko Fuji wspomaga również pozbycie się metali ciężkich z organizmu, zmniejsza stan zapalny żołądka i jelit, wspiera też układ moczowy.

Ma korzystny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia osób, zmagających się z otyłością, chorobami reumatycznymi czy schorzeniami nerek. Obecna w składzie histydyna obniża ciśnienie tętnicze krwi, delikatnie uspokaja, a nawet obniża gorączkę.

Dodatkowo jabłka Fuji za sprawą bogatego składu, wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, pozytywnie oddziałują na przemianę materii, a także kondycję mięśni, kości i stawów.

Ich spożycie zalecane jest też w przypadku nieprawidłowego stężenia glukozy we krwi lub zaburzeń snu. Fuji mogą również wspomóc leczenie zapalenia stawów, artrozy czy niedokrwistości.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze