Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jajecznica – wartości odżywcze, kulinarne inspiracje

Avatar placeholder
13.10.2022 16:19
Jajecznica – wartości odżywcze, kulinarne inspiracje
Jajecznica – wartości odżywcze, kulinarne inspiracje (Flickr)

Jajecznica to bardzo prosta w przygotowaniu potrawa, znana od pokoleń. Wystarczy wbić kilka jaje na patelnię, wszystko razem wymieszać i zaczekać, aż jajka się zetną. Standardowo do smażenia jajecznicy stosuje się niewielką ilość tłuszczu w postaci masła, oliwy czy oleju, zaś podstawową przyprawą jest szczypta soli czy pieprzu. W zależności od preferencji, możemy dać jajkom więcej lub mniej czasu, wpływając tym sposobem na stopień jej ścięcia.

Oprócz tego, że potrawa ta jest bardzo prosta w wykonaniu, dostarcza naszym organizmom solidną dawkę składników odżywczych. Nic dziwnego, w końcu jej podstawowym składnikiem są jajka, czyli doskonała forma posiłku, jaką otrzymujemy od natury. Przyjrzyjmy się, co dobrego daje nam ten pyszny posiłek.

spis treści

1. Wartości odżywcze jejecznicy

Na widelec weźmiemy prostą wersję jajecznicy z dwóch średnich jaj kurzych usmażoną na płaskiej łyżeczce masła.

100 g takiej potrawy dostarczy nam 12,7 g białk, 1,4 g węglowodanów, 18 g tłuszczów i 0,2 g błonnika.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Ponadto taka porcja dostarczy nam także witaminę A i D oraz wapń i magne.

Jajecznica zawiera w sobie wiele witamin A i D
Jajecznica zawiera w sobie wiele witamin A i D (123RF)

W 100 g przyrządzonej w ten sposób jajecznicy znajdziemy 216 kcal, z czego duża wartości energetycznej część będzie pochodziła z białka.

Jeśli zależy nam na ograniczaniu tłuszczów, mając patelnię teflonową możemy zrezygnować z masła do smażenia. W ten sposób porcja jajecznicy będzie miała jedynie 140 kcal, czyli dokładnie tyle, ile dwa jajka.

2. Kulinarne inspiracjena bazie jajecznicy

Jeśli chcemy, aby nasz posiłek był bardziej urozmaicony i wzbogacony o dodatkowe składniki, możemy spokojnie wkroić do niego wędlinę, kiełbasę czy warzywa.

Możemy także eksperymentować z przyprawami czy innymi dodatkami. Oto kilka inspiracji.

W klasycznej polskiej wersji jajecznicy wykorzystujemy kiełbasę (najlepiej podwawelską lub wiejską) albo boczek. Dodatkowo uzupełniamy ją o podsmażoną cebulkę i szczypiorek.

Taką wersję przygotowania jajecznicy warto rozpocząć od podsmażenia cebulki wraz z kiełbasą lub boczkiem, aż do ich zarumienienia. Następnie wbijamy jajka i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Szczypiorkiem posypujemy całość już na talerzach.

Sposób przygotowania jajek a ich wpływ na zdrowie
Sposób przygotowania jajek a ich wpływ na zdrowie [5 zdjęć]

Jajka są smaczne, odżywcze i bardzo zdrowe. Można je przygotowywać na wiele różnych sposobów, choć w

zobacz galerię

W Hiszpanii do jajecznicy najczęściej dodawana jest kiełbasa chorizo lub suszona szynka. Tak przygotowana potrawa doprawiana jest ostrym sosem paprykowym, takim jak Tabasco.

W wersji meksykańskiej nie stosujemy mięsa, zaś drobno posiekaną paprykę (najlepiej czerwoną). Tutaj także ważna jest ostrość, którą uzyskujemy z przygotowanych wcześniej paprykowych sals lub przyprawy chilli. Charakterystyczne jest także zawinięcie gotowej jajecznicy w cienką tortillę pszenną.

Warto także pomyśleć o sezonowych dodatkach, takich jak świeże warzywa czy grzyby. Wiosną warto pomyśleć o szparagach czy młodym groszku, które doskonale komponują się z delikatnym smakiem jajek.

Za to jesienne grzyby prosto z lasu (lub też suszone) nadadzą niesamowitego aromatu potrawie, szczególnie w połączeniu z podsmażoną cebulką.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Powszechnym błędem przy przygotowywaniu jajecznicy jest dodawanie mleka - takiego zdania są np. szefowie kuchni Luke Selby, czy pisarka kulinarna Rachel Phipps. Mleko rozcieńcza jajka, które zamiast się smażyć, zaczynają się gotować.

3. Kalorie i wartości odżywcze jajecznicy z 1 jajka

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 61 g (1 duża)
Wartość energetyczna 149 kcal 90,9 kcal
Białko 9,99 g 6,09 g
Węglowodany 1,61 g 0,98 g
Cukier 1,39 g 0,85 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 10,98 g 6,70 g
Tłuszcze nasycone 3,33 g 2,03 g
Tłuszcze jednonienasycone 4,44 g 2,71 g
Tłuszcze wielonienasycone 2,43 g 1,48 g
Cholesterol 277 mg 169 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze