Trwa ładowanie...

Klementynka – kalorie, właściwości odżywcze i zdrowotne

Klementynka to najprawdopodobniej krzyżówka mandarynki i słodkiej pomarańczy
Klementynka to najprawdopodobniej krzyżówka mandarynki i słodkiej pomarańczy (AdobeStock)

Klementynka to najprawdopodobniej krzyżówka mandarynki i słodkiej pomarańczy. Choć jej dokładne pochodzenie nie jest znane, przypuszczalnie została wyhodowana przypadkowo przez Clémenta Rodiera. Jakie ma właściwości? Czy jest zdrowa? Jak odróżnić klementynkę od mandarynki?

spis treści

1. Co to jest klementynka?

Klementynka nie jest tym samym co mandarynka. To najprawdopodobniej krzyżówka mandarynki i pomarańczy.

Pewne jest, że jej przodkiem jest pomarańcza słodka. Dowiodły tego badania chromosomów owocu prowadzone przez Francuski Narodowy Instytut Badań Rolniczych na Korsyce (INRA) w 2002 r.

Zobacz film: "Mandarynki Orri – owocowa hybryda"

Owoce klementynki pojawiły się dopiero w XIX wieku w Algierii. Swą nazwę zawdzięczają Marie-Clément Rodierowi, dzięki któremu powstały. Dziś uprawy klementynek są zlokalizowane w Hiszpanii, Francji, we Włoszech, w Turcji, Izraelu, Libanie, w krajach azjatyckich, a także w USA, Brazylii i na terenach Afryki Północnej, zwłaszcza w Maroko i Algierii. Ma to związek z tym, że klementynka, tak jak i inne cytrusy, najlepiej rośnie w ciepłym klimacie.

W zależności od odmiany klementynki dojrzewają najczęściej między październikiem a listopadem. W Polsce są dostępne w sprzedaży zwykle od listopada do stycznia. Sprowadzane są najczęściej klementynki hiszpańskie. Najpopularniejszymi odmianami klementynek są Corsica, Fina i Clemenules.

2. Klementynka a mandarynka

Mandarynki wywodzą się z Azji Południowej. Mają kształt kuli, spłaszczonej na obu wierzchołkach. To mniejsze kuzynki pomarańczy, które są również od niej bardziej kwaśne. Ich skóra jest stosunkowo gruba i porowata, ma zwykle jaśniejszą barwę i bardziej przylega do cząstek owocu.

Klementynki są słodsze i mniejsze od mandarynek. Mają bardziej kulisty kształt i cieńszą, błyszczącą skórkę z niewielkimi porami. Łatwo je obrać. Nie posiadają nasion, choć występuje odmiana Klementynki Monreal, która jest większa niż odmiana bez pestek o bardziej obfitym kwitnieniu i o słodszym smaku.

3. Właściwości zdrowotne klementynek

Klementynki są smaczne i zdrowe. Są zasobne w wiele witamin i minerałów, przede wszystkim jest to:

Zawierają również tłuszcze, białko, węglowodany, cukry czy błonnik.

Są szczególnie bogate w przeciwutleniacze, takie jak hesperydyna, narirutyna i beta karoten, które pomagają zmniejszyć stan zapalny, wspomagają prawidłowy wzrost komórek oraz metabolizm cukru.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

uszkodzeniom komórek powodowanym przez wolne rodniki. Mogą również odgrywać rolę w zapobieganiu cukrzycy typu 2, chorobom serca i wielu innym chorobom.

Ponieważ klementynki zawierają sporo witaminy C, która wspiera syntezę kolagenu – kompleksu białkowego, który nadaje skórze jędrność, pulchność i strukturę, jedzenie ich sprawia, że poprawia się nie tylko zdrowie, ale i kondycja skóry. Ta wygląda zdrowiej i młodziej, zmniejsza się widoczność zmarszczek. Łagodzą się zmiany trądzikowe, zaczerwienienia i przebarwienia.

Warto wiedzieć, że zawarte w skórce klementynki olejki eteryczne podnoszą poziom serotoniny (hormonu szczęścia) w organizmie i poprawiają nastrój. Ponadto zawarte w niej foliany obniżają poziom stresu. Wspierają także pracę mózgu, ale i pomagają zapobiegać poronieniom i dysfunkcjom płodu.

Co jeszcze warto wiedzieć o klementynkach?

  • Jeden owoc waży około 65 g.
  • 100 g klementynek to 47 kcal
  • Indeks glikemiczny klementynek jest podobny do IG mandarynek – wynosi 30.
  • Średniej wielkości klementynka (74 g) zawiera około 35 kalorii (kcal).

4. Kalorie i wartości odżywcze w klementykach

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 74 g (1 owoc)
Wartość energetyczna 47,0 kcal 34,8 kcal
Białko 0,85 g 0,63 g
Węglowodany 12,02 g 8,90 g
Cukier 9,18 g 6,79 g
Błonnik 1,70 g 1,26 g
Tłuszcz 0,15 g 0,11 g
Tłuszcze nasycone 0 g 0 g
Tłuszcze jednonienasycone 0 g 0 g
Tłuszcze wielonienasycone 0 g 0 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 48,8 mg 36,1 mg

5. Kto powinien jeść klementynki?

Klementynki mogą jeść wszyscy, dzieci i dorośli. Powinny po nie sięgać zwłaszcza osoby, które chcą poprawić pracę serca, uniknąć miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Ma to związek z zawartym w nich potasem i witaminą C, które wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i regulację gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Owoce te polecane są także dla osób borykających się z wysokim ciśnieniem i podwyższonym poziomem cholesterolu.

Ponieważ klementynki mogą powodować objawy alergiczne u osób uczulonych na cytrusy, należy więc zachować ostrożność przy spożywaniu większych ich ilości

5.1. Co zrobić z klementynek?

Klementynki, tak jak i mandarynki, spożywa się na surowo, ale i po obróbce termicznej. Można jeść je jako przekąskę, dodawać do ciast i deserów, ale i mięs. Z klementynek najlepiej przechowuje się słodki sok. Smaczne są również marmolady. Jako urozmaicenie diety można dodać klementynki do płatków śniadaniowych, jogurtu, owsianek lub jako dodatek do drugiego śniadania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze