Trwa ładowanie...

Dieta 7-dniowa

Dieta 7-dniowa
Dieta 7-dniowa (123RF)

Dieta siedmiodniowa ma za zadanie pomóc w pozbyciu się niechcianego tłuszczyku, oczyścić organizm, zwiększyć naturalną odporność na choroby i zachęcić mózg do produkcji enzymów odpowiedzialnych za lepsze samopoczucie. Dietę siedmiodniową mogą stosować osoby, które lubią owoce i warzywa i jednocześnie chcą oczyścić swój organizm. Jest ona również odpowiednia dla wegetarian, gdyż zawarte w niej mięso można łatwo zastąpić np. przez tofu. Przy stosowaniu tej diety ważne są również ćwiczenia fizyczne raz w tygodniu.

spis treści

1. Jak stosować dietę 7-dniową?

Dieta tygodniowa rozpoczyna się dniem z bardzo ograniczoną ilością kalorii (600 kcal). W kolejnych dniach ilość dostarczanej organizmowi energii waha się pomiędzy 800 a 1300 kcal. Ta dieta odchudzająca charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, ograniczoną ilością kalorii, co powoduje spadek wagi i oczyszczanie organizmu. Uwzględnione są w niej warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi składników odżywczych. Diety tej nie można jednak stosować długo, a powtarzać maksymalnie cztery razy w roku.



Przy stosowaniu tej diety ważne są ćwiczenia fizyczne raz w tygodniu. Energiczny 20-minutowy spacer trzy razy w tygodniu pomoże w detoksykacji. Wadę diety stanowi czasochłonne przygotowanie posiłków, wysoki koszt produktów spożywczych stosowanych w diecie, bóle głowy, mała ilość kalorii w niektórych dniach.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Czytaj więcej

2. Jadłospis w diecie tygodniowej

  • Dzień 1 – 600 kalorii

Jest to dzień postu. W dużych ilościach należy pić wodę mineralną i herbatę ziołową. Śniadanie, obiad i kolacja wyglądają tak samo: 1 szklanka soku owocowego (niesłodzonego) lub warzywnego i kubek jogurtu naturalnego. Dietę tygodniową warto rozpocząć w dzień wolny od pracy. Będzie on trudny dla organizmu, ale następne będą już łatwiejsze.

  • Dzień 2 – 1200 kalorii

Śniadanie: to standardowe śniadanie, które będzie obowiązywać przez resztę tygodnia. Jedna porcja owoców (każdego dnia najlepiej zjeść inny owoc: jabłko, mango, gruszka, winogrona, ananas, grejpfrut), 2 kromki pełnoziarnistego chleba z serkiem „cottage”, kubek jogurtu i mała szklanka mleka lub herbaty zielonej lub czarnej.

 Obiad: 1 kiwi, sałatka z surowych warzyw (sałata lodowa, potarta marchewka i seler, skropione sokiem z cytryny i oliwą), 150 gramów gotowanych na parze warzyw, herbata zielona lub czarna. Kolacja: 50 gramów jagód, 100 gramów musli (niesłodzone) połączone z łyżką soku z pomarańczy i kubkiem jogurtu naturalnego. Zielona lub czerwona herbata.

  • Dzień 3 – 1100 kalorii

Śniadanie: takie jak w drugim dniu. Obiad: 1 duże mango, 150 g sałatki, w tym rukiew wodna, świeża mięta, cebula dymka, pomidory, papryka czerwona i żółta, cykoria, młody szpinak, skropione sokiem z cytryny i oliwy z oliwek. Jeden duży ziemniak z 50 g serka typu „cottage” o niskiej zawartości tłuszczu z posiekanym szczypiorkiem i ząbkiem czosnku. Sok warzywny: 1 opakowanie jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu zmieszanego z jeżynami, jagodami i łyżką miodu. Jedna pełnoziarnista bułka z kawałkiem miękkiego sera (brie, camembert lub podobny). Zielona lub czarna herbata.

  • Dzień 4 – 800 kalorii

W tym dniu podstawą jadłospisu jest ryż. Najlepiej przygotować ryż od razu na cały dzień. 225 gramów suchego brązowego ryżu należy ugotować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Można też ugotować pół ryżu w wodzie, a drugą połowę w bulionie dla bardziej wyrazistego smaku. W tym dniu można pić tylko wodę. Śniadanie: 75 g ugotowanego ryżu z 125 g duszonego jabłka z dodatkiem miodu, cynamonu i startej skórki z cytryny. Obiad: 75 g ugotowanego ryżu z 175 g ugotowanymi na parze warzywami – seler, por, marchew, pomidory, szpinak, brokuły i kapusta. Kolacja: 75 g ugotowanego ryżu zmieszanego z namoczonymi suszonymi morelami, rodzynkami, kawałkami różowego grejpfruta.

  • Dzień 5 – 1100 kalorii

Śniadanie: takie jak w drugim dniu. Obiad: 1 jabłko, 1 gruszka, 150 g sałatki z surowych warzyw (kalafior i brokuły, marchew, cebula dymka, posiekana czerwona kapusta) w oliwie z oliwek i occie z jabłek, posypana łyżeczką rodzynek i łyżeczką posiekanych orzechów. Duży, pieczony ziemniak wypełniony 75 g parzonego szpinaku z dwoma łyżeczkami oliwy z oliwek, ząbkiem czosnku i odrobiną gałki muszkatołowej. Zielona lub czarna herbata. Kolacja: 75 g serka „cottage” zmieszane z jednym kubełkiem niskotłuszczowego jogurtu wylać na sałatkę owocową, w tym kiwi, ananasy, pomarańcze, winogrona, jagody, jabłka. Zielona lub czarna herbata.

  • Dzień 6 – 1300 kalorii

Śniadanie: takie jak w drugim dniu. Obiad: 1 banan, 150 g sałatki (rozdrobnione pomidory, sałata lodowa, oliwki, papryka, marchew, dymki, ogórek, ząbek czosnku, koper i rukiew wodna) skropionej sokiem z cytryny. Jeden duży pieczony ziemniak z 75 g fasolki szparagowej lub grochem z łyżeczką oleju słonecznikowego i posypać drobno pokrojoną cebulą. Czarna lub zielona herbata. Kolacja: 75 g musli z sokiem z cytryny, 1 łyżeczka miodu, jabłka tarte i 1 kubeczek niskotłuszczowego jogurtu. Jedna kromka razowego chleba z serem brie, camembert lub podobnym. Jedna kromka razowego chleba z miodem. Zielona lub czarna herbata.

  • Dzień 7 – 1200 kalorii

Śniadanie: takie jak w drugim dniu. Obiad: 150 g sałatki (rukiew wodna, młody szpinak, mieszane liście sałaty, pietruszka, seler, czosnek, szczypiorek, bazylia, pomidor – polane łyżką oliwy, łyżeczką octu i łyżeczką musztardy Dijon, posypane nasionami słonecznika). 75 g gotowanych ziemniaków i pstrąg faszerowany drobno posiekaną natką pietruszki, cebulą, pomidorem i orzeszkami pinii, cienkimi plasterkami cytryny, odrobiną oliwy z oliwek – pieczony w folii. Kieliszek białego wina wytrawnego. Kolacja: 1 różowy grejpfrut, 2 gotowane jajka na 2 kromkach pełnoziarnistego chleba posmarowanego cienką warstwą masła. Zielona lub czarna herbata.

Następny artykuł: Dieta ABS
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze