Trwa ładowanie...

Dieta na trądzik młodzieńczy

Niemal u każdego z nas przynajmniej raz w życiu pojawiła się jakaś forma trądziku. Wiele osób przechodzi tak zwany trądzik młodzieńczy, niejednokrotnie odpowiedzialny za brak pewności siebie i niską samoocenę osób przez niego dotkniętych. Istnieją niezliczone spekulacje na temat przyczyn trądziku, jednak większość z nich daleka jest od prawdy. Znane są natomiast skuteczne sposoby walki z nim. Odpowiednia dieta na trądzik jest jednym z nich.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

spis treści

1. Przyczyny trądziku młodzieńczego

Chcąc skutecznie leczyć trądzik, musimy wcześniej poznać przyczyny jego występowania. Trądzik młodzieńczy zwykle dotyka dzieci między 10 a 13 rokiem życia. Zazwyczaj ustępuje sam w przeciągu 5-10 lat. Dolegliwość ta dotyka gruczoły łojowe – przede wszystkim na twarzy. Produkują one łój, który wydostaje się z gruczołów przez otwory w mieszkach włosowych. W wyniku zmian hormonalnych związanych z okresem dojrzewania, zwiększa się wydzielanie łoju, który często zatyka pory i kumuluje się w skórze. To z kolei prowadzi do rozwoju bakterii, które prowadzą do stanu zapalnego.

2. Leczenie trądziku młodzieńczego

Leczenie trądziku uzależnione jest od formy, jaką przybiera choroba. Łagodniejsze dolegliwości, takie jak pryszcze i zaskórniki, wymagają jedynie leczenia miejscowego przy pomocy środków bez recepty na bazie nadtlenku benzoilu lub kwasu salicylowego. Ostrzejsze formy objawiające się cystami i guzkami mogą wymagać leczenia antybiotykami lub retinoidami (pochodnymi witaminy A). Domowe sposoby na trądzik związane są z przestrzeganiem higieny, stosowaniem odpowiednich kosmetyków oraz specjalną dietą na trądzik.

3. Dieta przy trądziku młodzieńczym

Dieta antytrądzikowa to przede wszystkim unikanie wszystkiego tego, co może powodować zwiększenie produkcji łoju. Negatywnie na trądzik młodzieńczy działa spożywanie mięsa zwierząt, którym wstrzykiwane były hormony. Obecnie takie hormony można znaleźć w mleku, drobiu, wołowinie i wieprzowinie. Sprawiają one, że organizm młodej osoby produkuje więcej testosteronu, który powoduje zaostrzenie objawów. Na zwiększoną produkcję łoju wpływ ma także spożywanie produktów bogatych w tłuszcze. Należą do nich: słodycze, chipsy, frytki, majonez, czekolada.

Aby zachować odpowiednią równowagę hormonalną warto jeść:

Dieta na trądzik to przede wszystkim zdrowa dieta. Młodzi ludzie często jedzą tłuste dania typu fast food i przetworzone produkty pełne konserwantów, co pogarsza stan ich cery. Z tego względu, aby łagodzić objawy trądziku młodzieńczego, warto zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Następny artykuł: Dieta na trądzik różowaty

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.