Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Sorgo – zastosowanie i przepisy

 Agnieszka Gotówka
09.04.2021 16:09
Sorgo – zastosowanie i przepisy
Sorgo – zastosowanie i przepisy

Sorgo w Polsce nadal uprawiane jest bardzo rzadko, ale jego popularność rośnie. Jest to zboże bezglutenowe o wielu walorach prozdrowotnych. Wykorzystuje się je do produkcji kasz, mąk i płatków zbożowych.

spis treści

Sorgo, zboże należące do rodziny trwa, znane było już w starożytności. Uprawiano go 8 tysięcy lat p.n.e w Egipcie. Lubi klimat tropikalny i podzwrotnikowy, ale w umiarkowanym również dobrze rośnie. Obecnie największe plony sorgo zbiera się w Stanach Zjednoczonych. Stanowi też jedno z głównych źródeł pożywienia w krajach afrykańskich. W Polsce nadal jest to zboże rzadko wybierane przez rolników do uprawy, a szkoda, bo jest rośliną mało wymagającą, odporną na susze i pleśnie. Sorgo ma też wiele różnych zastosowań, nie tylko kulinarnych.

1. Zastosowanie sorgo

Sorgo jest często wykorzystywane w diecie bezglutenowej. Jest bezpieczne dla osób chorych na celiakię. Chętnie sięgają po nie również weganie i wegetarianie. Zawiera duże ilości błonnika, niezbędnego do prawidłowej pracy układu pokarmowego. 100 g tego zboża w 1/5 pokrywa zapotrzebowanie na białko. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz witamin z grupy B. Sorgo dostarcza wielu istotnych składników mineralnych, m.in. mangan, żelazo, miedź, potas.

Zobacz film: "Dieta bezglutenowa u osób zdrowych"

W sorgo znajdują się też lignany, kwasy fenolowe, sterole roślinne i saponiny o właściwościach przeciwutleniajacych. To czyni to zboże cennym składnikiem diety przeciwnowotworowej (zmniejsza ryzyko raka jelita grubego i czerniaka) oraz zapobiegającej chorobom serca. Sorgo wspiera również funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.

Które zboża są najzdrowsze?
Które zboża są najzdrowsze? [7 zdjęć]

Produkty z przetworzonego ziarna są często obecne na półkach sklepów, gdyż mają dłuższą świeżość. Problem

zobacz galerię

2. Przepisy na sorgo

Znanych jest wiele odmian tego zboża. Sorgo białe, podobnie jak czerwone i pomarańczowe, najczęściej się mieli. Mąka z sorgo może być wykorzystywana do wypieków (warto ją jednak łączyć z mąką kukurydzianą) lub jako zagęszczacz do sosów. Można z niej również przygotować pożywne placki, naleśniki lub pierogi. Ziarna sorgo znaleźć można w mieszankach wielozbożowych, np. batonach lub płatkach śniadaniowych. Gotuje się je również na parze (w tej roli dobrze zastępuje ryż lub ziemniaki).

Z sorgo przygotowuje się również alkohole. Jednym z takich trunków jest gaoliang, rodzaj wódki znanej przede wszystkim w Chinach i Azji Wschodniej. Z kolei liście sorga wykorzystuje się jako paszę dla zwierząt. Zboże to również jest chętnie stosowane w produkcji biopaliwa i bioetanolu. Stanowi też dobry materiał do wyrobu mioteł i szczotek.

3. Jak gotować sorgo?

Gotowanie sorgo nie jest zadaniem trudnym, ale z pewnością czasochłonnym. Szklankę ziaren należy zalać 750 ml wody i zostawić na co najmniej 10 godzin. Po tym czasie sorgo należy zagotować z dodatkiem soli i oliwy, a po 30 minutach zdjąć z pieca i zostawić pod przykryciem przez 10-15 minut. Można je jeść na ciepło i na zimno. Ma delikatnie słodki smak i przez tę łagodność można go łączyć z wieloma warzywami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Ile kosztuje sorgo?

Sorgo kupić można w sklepach z ekologiczną żywnością. Coraz częściej spotkać je można również w hipermarketach. Za 0,5 kg ziarna sorgo zapłacić trzeba ok. 5-6 zł.

5. Ile kalorii mają ziarna sorgo

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 192 g (1 szklanka)
Wartość energetyczna 329 kcal 632 kcal
Białko 10,62 g 20,4 g
Węglowodany 72,1 g 138 g
Cukier 2,53 g 4,86 g
Błonnik 6,70 g 12,86 g
Tłuszcz 3,46 g 6,64 g
Tłuszcze nasycone 0,61 g 1,17 g
Tłuszcze jednonienasycone 1,13 g 2,17 g
Tłuszcze wielonienasycone 1,56 g 2,99 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze