Trwa ładowanie...

Grejpfrut a kalorie – właściwości odchudzające, zdrowotne, rodzaje owoców

Grejpfrut to wspaniały owoc. Stanowi bardzo dobre źródło cennych substancji odżywczych. Ponadto grejpfrut kalorii ma bardzo mało, zatem jest świetnym produktem wspomagającym odchudzanie.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

spis treści

1. Grejpfrut a kalorie – właściwości odchudzające

Grejpfrut kalorii ma niewiele, bo zaledwie 50 kcal w 100 gramach. To nie jest jednak jedyny powód, dla którego osoby chcące zrzucić kilka kilogramów sięgają po niego. Otóż grejpfrut jest owocem, który wpływa pozytywnie na przemianę materii, przyspieszając ten proces. Niska kaloryczność grejpfruta powoduje, że łatwo się przyswaja, a dodatkowo pomaga spalić tłuszcze i oczyścić organizm z toksyn. Dzięki takim właściwościom grejpfrut przyczynia się do opóźniania procesu starzenia. Poza tym, że grejpfrut kalorii ma mało, to jedząc go nie powinniśmy zbyt dokładnie odzierać owocu z białej błonki. Co prawda jest ona lekko gorzkawa, ale ma działanie przeczyszczające. Jest to cenna wiedza szczególnie dla tych, którzy wybierając jedzenie liczą kalorie, ale i dla tych, którzy podjęli dietę oczyszczającą. Interesujący nas owoc wykazuje także działanie stabilizujące poziom cukru we krwi, polegające na jego obniżaniu. Cukrzycy śmiało mogą zajadać się niskokalorycznym grejpfrutem.

Warto jeszcze nadmienić, że oprócz tego, iż grejpfrut kalorii ma niewiele, to jeszcze jego indeks glikemiczny wynosi dwadzieścia, zatem on również jest niski.

2. Grejpfrut a kalorie – właściwości zdrowotne

Jedzenie grejpfruta specjaliści zalecają również z innych powodów niż odchudzanie. Okazuje się bowiem, że ma on dobroczynny wpływ na funkcję serca. Substancje zawarte w tymże owocu obniżają cholesterol oraz ciśnienie tętnicze. Niskokaloryczny grejpfrut dobroczynne działanie wykazuje także jako przeciwdziałanie miażdżycy.

Gfrejpfrut kalorii ma mało, więc wspomaga odchudzanie.
Gfrejpfrut kalorii ma mało, więc wspomaga odchudzanie.

3. Grejpfrut a kalorie – rodzaje owoców

Z badań jasno wynika, że odmiana grejpfruta ma znaczenie, jeśli chodzi o skład substancji w nim zawartych. Te czerwone są o wiele skuteczniejsze, jeśli chodzi nam o działanie, które ma na celu znormalizować poziom lipidów. Czerwony grejpfrut kalorii również ma niewiele, ale za to, jest taką odmianą owocu, która ma najwięcej likopenu i karotenoidów. Są to bardzo silne przeciwutleniacze. To one odpowiadają w zasadzie za procesy, które przeciwdziałają powstaniu chorób miażdżycowych, nowotworowych. Jedzenie grejpfruta zapewni nam zdrowy i młody wygląd.

Ci, którzy borykają się z wysokim cholesterolem winny spożywać niskokaloryczny grejpfrut wraz z białą błonką. To ona dopowiada za  jego obniżenie, wobec tego nie powinniśmy tak skrupulatnie go obierać. Białe skórki to błonnik niemalże w czystej postaci.

Jak wybrać idealne cytrusy?
Jak wybrać idealne cytrusy? [7 zdjęć]

Zima to sezon cytrusowy. To właśnie w najchłodniejszych miesiącach do Polski przyjeżdżają dojrzewające...

zobacz galerię

Wszystkie odmiany grejpfruta kalorii mają mało. By jednak cieszyć się w pełni jego właściwościami powinniśmy podczas zakupów wybierać te sztuki, które mają intensywny kolor. Jest to dowód na to, że owoc jest dojrzały, zatem ma najwięcej składników odżywczych i witamin. Warto także porównywać ich wagę – im cięższy grejpfrut, tym więcej soku zawiera. Owoc nie powinien mieć miękkich ani zielonych końcówek.

Przed spożyciem niskokalorycznego grejpfruta należy go dokładnie wyszczotkować pod bieżącą wodą.  Wówczas będziemy mieć pewność, że wszystkie chemiczne substancje się zmyły i wówczas można cieszyć się wspaniałym smakiem i dobroczynnym działaniem owocu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.