Trwa ładowanie...

Sos tatarski – składniki, pochodzenie, sposoby przyrządzenia

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 09.04.2021 16:17
Sos tatarski – składniki, pochodzenie, sposoby przyrządzenia
Sos tatarski – składniki, pochodzenie, sposoby przyrządzenia

Sos tatarski można dostać praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Sos tatarski bardzo często pojawia się na polskich stołach. Nie wszyscy wiedzą, że sos tatarski produkowany jest w kilku odmianach. Poznaj historię i właściwości tego specjału. Sprawdź, w jakich okolicznościach może być wykorzystywany sos tatarski.

spis treści

1. Składniki sosu tararskiego

Mówiąc najprościej sos tatarski to zimny sos na bazie majonezu lub sosu majonezowego. Do takiej podstawy dodaje się najczęściej drobno posiekane, pikantne przyprawy i dodatki, na przykład warzywa marynowane w occie.

Wszystkie komponenty powinny być zatem soczyste i wyraziste.Tak, jak wspomniano sos tatarski przygotowuje się z wykorzystaniem majonezu. Istnieje także wersja wiedeńska, według której do bazowych składników dodaje się korniszony, kapary oraz natkę pietruszki.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"
Sos tatarski może być dodatkiem do ryb
Sos tatarski może być dodatkiem do ryb (123RF)

Jak wygląda sos tatarski w odmianie francuskiej? Specyfikacja tkwi w tym, że z majonezem łączy się roztarte żółtko przygotowanego w wersji na twardo jajka i jego pokrojone białko, a także pokrojony szczypiorek=. W niektórych wersjach dodawane są dodatkowo grzyby marynowane. Taki sos tatarski jest idealnym dopełnieniem do mięs podawanych na zimno, większości wędlin, jajek ugotowanych na twardo oraz ryb również na zimno.

2. Pochodzenie sosu tatarskiego

Sos tatarski - no właśnie skąd wzięła się jego nazwa. Co oznacza sposób przyrządzania potraw po tatarsku? Niegdyś sądzono, że sos tatarski kojarzony jest głównie z kuchnią ludów pochodzenia turkiestańskiego. Dzisiaj wiadomo, że przyrządzanie potraw po tatarsku w tym sosu po tatarsku pochodzi raczej od barbarzyńców, a został przeniesiony na grunt europejski w wyniku najazdu od strony północy.

Przeczytaj także

Dania przygotowane po tatarsku były zawsze panierowane. Dodatkiem do nich był właśnie sos tatarski. Po tatarsku oznaczało po prostu pieczenie, grillowanie po uprzednim opanierowaniu. Do niektórych potraw dodawano zimny sos składający się z różnych kombinacji komponentów, na przykład cebuli, oleju, musztardy, soku cytrynowego. Wtedy nie było jeszcze dodawanych żółtek jajek.

3. Różne sposoby przyrządzenia

Sos tatarski jako oddzielna i samodzielna potrawa był obecny już w wielu książkach kucharskich z XIX wieku. W wielu przypadkach sos tatarski przyrządzany był bez użycia żółtek jaj. Taki sos tatarski nie miał charakteru majonezowego. Oprócz sosu tatarskiego bez żółtek przyrządzany był sos tatarski z żółtkiem. Taki przepis na sos tatarski pojawia się po raz pierwszy w książce kucharskiej wydanej w 1860 roku autorstwa Józefa Schmidta. Ten sos tatarski opierał się przede wszystkim na jajach na twardo.

W XX i XXI wieku upowszechnił się sos tatarski na podstawie gotowego majonezu. W wielu przepisach sos tatarski bazował na własnoręcznie wykonanym majonezie. Dzisiaj możemy spotkać się przede wszystkim z produktem tworzonym na skalę przemysłową. Sos tatarski produkowany jest przez różnych producentów według odmiennych receptur.

4. Sos tatarski (do kupienia gotowy do spożycia) - kalorie i wartości odżywcze

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 30 g (2 łyżki)
Wartość energetyczna 211 kcal 63,3 kcal
Białko 1,00 g 0,30 g
Węglowodany 13,30 g 3,99 g
Cukier 4,25 g 1,28 g
Błonnik 0,50 g 0,15 g
Tłuszcz 16,70 g 5,01 g
Tłuszcze nasycone 3,33 g 1,00 g
Tłuszcze jednonienasycone 3,61 g 1,08 g
Tłuszcze wielonienasycone 9,04 g 2,71 g
Cholesterol 7,00 mg 2,10 mg
Witamina C 2,30 mg 0,69 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze