Trwa ładowanie...

Tuńczyk w polskiej kuchni – przepisy i wartości odżywcze

 Agnieszka Gotówka
08.02.2020 00:43
Tuńczyk w polskiej kuchni – przepisy i wartości odżywcze
Tuńczyk w polskiej kuchni – przepisy i wartości odżywcze (Flickr)

Tuńczyk to jedna z ryb, jaka pojawia się na naszych stołach. Nie jest tak popularna jak śledź czy mintaj, ale sałatka z tuńczykiem skusi chyba każdego.

spis treści

1. Tuńczyk z puszki

W Polsce tuńczyk z puszki jest składnikiem wielu dań, zwłaszcza przekąsek. Jest rybą niskokaloryczną, dostarcza duże ilości białka. Stanowi też źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne m.in. dla dobrej pracy układu krążenia i odporności. Zawiera witaminę D, witaminy z grupy B oraz selen, magnez, fosfor i potas. Tuńczyk jednak nie jest też wolny od kontrowersji. Jest to jedna z ryb o największej zawartości rtęci. W postaci metylortęci z łatwością jest absorbowana z przewodu pokarmowego i uszkadza układ nerwowy. Duże zagrożenie stanowi zwłaszcza dla rozwijającego się w łonie matki dziecka i niemowląt karmionych piersią.

Z całą pewnością jednak sałatka z tuńczykiem nie zaszkodzi, jeśli będziemy ją jeść sporadycznie. To zresztą niejedna kulinarna propozycja z omawianą rybą w roli głównej, bo inspiracji w tym zakresie nie brakuje.

Zobacz film: "Sałatka portugalska z tuńczykiem. Lekka kolacja"
Które ryby mają najwięcej kwasów DHA i są najzdrowsze?
Które ryby mają najwięcej kwasów DHA i są najzdrowsze? [6 zdjęć]

Spożywanie ryb zalecane jest nie tylko od święta, bo co najmniej 2 razy w tygodniu, gdyż ich mięso to

zobacz galerię

2. Sałatki z tuńczykiem w wielu odsłonach

Sałatka z tuńczykiem i ryżem czy może sałatka z tuńczykiem i jajkiem? Obie wersje są bardzo smaczne i warte przygotowania. Ich wykonanie wcale nie jest trudne. Wśród składników znaleźć można też kukurydzę, cebulę, ogórek, a niektóre przepisy sugerują też dodatek majonezu. W tym względzie warto postawić na ulubione kompozycje smakowe.

Podobne w wykonaniu, choć nieco bardziej efektowne, są: sałatka warstwowa z tuńczykiem oraz sałatka makaronowa z tuńczykiem. Obie przygotujemy w mniej niż 30 minut. Są zatem świetną propozycją na szybką kolację lub imprezę. Pasta z tuńczyka również nie wymaga zbyt dużego zaangażowania.

3. Dania z tuńczykiem

Ryby w Polsce najczęściej jemy na obiad. Dobrą propozycją będzie więc makaron z tuńczykiem i pomidorami. Wyraziste dodatki – chili, cebula i natka pietruszki – czynią to danie bardziej wykwintnym i wyrazistym w smaku. Wielu zwolenników ma też stek z tuńczyka przygotowany na grillu, zamarynowany wcześniej w miodzie z dodatkiem sosu sojowego. Z kolei dobrą przekąską jest tatar z tuńczyka podany z drobno posiekanym awokado.

Godne uwagi są też klasyczne przepisy w bardziej nowoczesnej odsłonie. Na uwagę zasługują tu naleśniki z tuńczykiem. Farsz da się przygotować bardzo szybko, bo też niewiele potrzeba składników: wystarczy żółty ser, cebula oraz ulubione przyprawy, np. pieprz i kolendra, które łączymy z rybą i smażymy przez kilka minut. Sposobem na urozmaicenie znanych dań jest też pizza z tuńczykiem.

Tuńczyk w polskiej kuchni pojawia się w wielu odsłonach. To ryba, która króluje zwłaszcza w sałatkach. Przygotowuje się z niej również smaczne pasty i dania obiadowe. Inspiracji w tym zakresie jest całe mnóstwo.

4. Ile kalorii ma surowy tuńczyk?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 85 g (1 porcja)
Wartość energetyczna 103 kcal 87,6 kcal
Białko 22,0 g 18,70 g
Węglowodany 0 g 0 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 1,01 g 0,86 g
Tłuszcze nasycone 0,33 g 0,28 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,19 g 0,16 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,32 g 0,27 g
Cholesterol 47,0 mg 40,0 mg
Witamina C 1,00 mg 0,85 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze