Trwa ładowanie...

Pasztet - skład, kalorie i wartości odżywcze, wpływ na zdrowie

 Paula Komendarczuk
08.10.2021 12:39
Pasztet to produkt z kilku rodzajów mięsa.
Pasztet to produkt z kilku rodzajów mięsa. (adobestock)

Pasztet to produkt, składający się z kilku rodzajów parzonego lub gotowanego mięsa. Następnie całość jest mielona na gładką masę i zapiekana w piekarniku. Największą popularnością cieszą się pasztety mięsne, ale coraz częściej można kupić również pasztety z cukinii, soczewicy, ciecierzycy czy fasoli. Jakie wartości odżywcze ma pasztet i w jaki sposób wpływa na zdrowie?

spis treści

1. Co to jest pasztet?

Pasztet to potrawa produkowana z kilku rodzajów gotowanego lub parzonego mięsa. Mieszankę później mieli się, aż do uzyskania gładkiej konsystencji, przyprawia i piecze. Na rynku dostępne są również pasztety warzywne, produkowane z soczewicy, ciecierzycy, fasoli, selera czy cukinii.

Pasztet jest znany w Polsce już od XVII wieku, wówczas traktowany był jako produkt luksusowy. Umiejętność zrobienia smacznego pasztetu była uznawana za sztukę kulinarną, a osoby zajmujące się tym zawodowo były nazywane mianem pasztetnika.

Największą popularnością cieszą się po dziś dzień pasztety pieczone w formie o stałej konsystencji, które można kroić w plastry i spożywać na zimno. Choć w przeszłości pasztetem nazywano również farsz z różnych składników zapiekany w cieście.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Wówczas dania tego rodzaju podawane były na obiad, często miały formę herbów lub zwierząt. Popularność tej potrawy spadła na początku XX wieku na korzyść pasztetu podawanego na zimno.

2. Skład pasztetu

Do 2003 roku pasztet w Polsce był naprawdę wartościowym produktem, ponieważ producenci musieli stosować się do surowych norm, określających ilość wody, soli, tłuszczu i mięsa w gotowym wyrobie.

Obecnie w przemyśle spożywczym istnieje duża dowolność, co przekłada się na to, że na sklepowe półki trafiają produkty z ogromną ilością konserwantów i barwników.

Zgodnie z tradycją pasztet powinien składać się wyłącznie z kilku gatunków mięsa (wcześniej ugotowanego) i przypraw. Dozwolone jest użycie jajka i bułki tartej, gdy masa jest zbyt rzadka.

Pasztet wieprzowy powinien być produkowany z łopatki i boczku, wówczas ma dobrą konsystencję i interesujący smak. Pasztet drobiowy poza użyciem białego mięsa wymaga dodania tłuszczu, na przykład w postaci skórek.

W rzeczywistości wiele firm korzysta z mięsa oddzielnego mechanicznie MOM, czyli mieszanki skór, ścięgien, chrząstek, szpiku i tkanek miękkich. Zaletą tego wyrobu jest jedynie bardzo niska cena, wynosząca około 2 złotych za kilogram.

Do MOM-u dodaje się później azotyn sodu E250, by uzyskać gęstą masę, a następnie białko sojowe, kaszę mannę, makę i wiele stabilizatorów. Pasztet o takim składzie nie ma żadnych pozytywnych wartości dla organizmu.

3. Kalorie i wartości odżywcze pasztetu wieprzowego

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 28 g (1 porcja)
Wartość energetyczna 304 kcal 86,2 kcal
Białko 15,20 g 4,31 g
Węglowodany 2,10 g 0,60 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 25,6 g 7,26 g
Tłuszcze nasycone 8,96 g 2,54 g
Tłuszcze jednonienasycone 12,26 g 3,48 g
Tłuszcze wielonienasycone 3,42 g 0,97 g
Cholesterol 174 mg 49,3 mg
Witamina C 3,00 mg 0,85 mg

4. Pasztet a zdrowie

Pasztet nie jest złym produktem, jeżeli weźmiemy z półki ten z dużą zawartością mięsa z dodatkiem przypraw. Zdecydowanie nie warto kupować tanich odpowiedników, składających się z mięsa oddzielnego mechanicznie i szeregu substancji, które wzmacniają smak i aromat.

Sięganie po pasztet niskiej jakości niestety ma negatywny wpływ na stan zdrowia, ze względu na ogromną ilość sodu, konserwantów i polepszaczy żywności. Szczególnie niebezpieczny jest wspomniany wcześniej azotyn sodu, który przekształca się w związki rakotwórcze.

Wybór pasztetu powinny przemyśleć szczególnie osoby, które walczą z nadprogramowymi kilogramami, mają chore serca i zbyt wysokie ciśnienie.

W takim przypadku lepiej przygotować ten wyrób samodzielnie w domu z chudego mięsa i ulubionych przypraw. Dobrym pomysłem będzie również wybieranie pasztetów roślinnych, składających się z warzyw i strączków.

Zobacz także:

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze